Ankara: TBMM'de Vakıflar Yasa Tasarısı Görüşmeleri

Ankara: TBMM'de Vakıflar Yasa Tasarısı Görüşmeleri

Vakıflar Yasa Tasarısının Görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda, CHP Tasarının Kanunlaşmaması İçin Muhalefetini Sürdürürken, AK Parti ile CHP Arasında İlginç Tartışmalar da Yaşanıyor.

Ankara: TBMM'de Vakıflar Yasa Tasarısı Görüşmeleri

Vakıflar Yasa Tasarısının görüşüldüğü TBMM Genel Kurulu'nda, CHP tasarının kanunlaşmaması için muhalefetini sürdürürken, AK Parti ile CHP arasında ilginç tartışmalar da yaşanıyor.

Genel Kurul'da görüşmelerine dün başlanan ve temel yasa olarak ele alınan Vakıflar Yasa Tasarısı görüşmeleri sürüyor. Tasarının 1. bölümünün görüşülmesi sırasında ilginç bir polemik yaşandı. Tasarının 1. bölümündeki tanımlarla ilgili maddedeki 'gayrimüslim' ifadesinin, 'Müslüman olmayan' şeklinde değiştirilmesi için önerge veren AK Parti Sivas Milletvekili Selami Uzun, cemaat vakıflarıyla ilgili tartışmaların, tasarının önüne geçtiğini iddia etti. Uzun, CHP'lilerin, zamanında İstanbul'da Boğaz'a köprü yapılmasına da karşı çıktıklarını ifade ederek, "Şimdi hep beraber geçiyoruz. CHP, Beşiktaş'ın 'Çarşı Grubu' gibi. Çarşı Grubu, ara sıra pankart açıyor. CHP de Çarşı Grubu gibi her şeye karşı" dedi.

CHP Antalya Milletvekili Feridun Fikret Baloğlu ise Uzun'un, CHP'yi Çarşı Grubu'na benzeten sözlerini eleştirdi. Benzetmenin, tasarı gibi "yanlış" olduğunu ifade eden Baloğlu, "CHP her şeye karşı değil, yanlışlara, yanlış düzenlemelere karşı" şeklinde tepki gösterdi.

Çarşı Grubu'nun, sportif bir oluşum olmasının yanında belli bir görüşü de olduğunu belirten Baloğlu, "Emperyalizme, savaşa karşıysa, bunda gocunacak ne var?" diye sordu.

Beşiktaşlı olmadığını belirten Baloğlu, Uzun'un sözlerini kendisine yakıştıramadığını, özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Tasarının Genel Kurul'daki görüşmeleri sürüyor. Şu ana kadar tasarının 1. bölümünde 9 maddesi kabul edildi.