Anavatan'lı Doğan: "Gübre Fabrikası Kurulsun"

Anavatan'lı Doğan: "Gübre Fabrikası Kurulsun"

Anavatan'lı Muharrem Doğan, Enerji Bakanı Hilmi Güler'den, Türkiye'de Gübre Fabrikaları Kurulmasını İstedi. CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da Hükümetin Vatandaşa Yüksek Fiyatla Enerji Sattığını Belirterek, Bu Yolla Vatandaşın Zarara Uğratıldığını Savundu.

Anavatan'lı Doğan:

Anavatan Mardin Milletvekili Muharrem Doğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'den, Türkiye'de gübre fabrikaları kurulmasını istedi. Doğan, Türkiye'de gübre fabrikalarının olmamasının bir eksiklik olduğunu savunarak, "Yaşamın kaynağı tarım, tarımın kaynağı ise gübredir" dedi. CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da Hükümetin enerji politikalarını eleştirerek, vatandaşa yüksek fiyatla enerji satıldığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü bütçe görüşmelerinde, Anavatan Grubu adına söz alan Doğan, Türkiye'nin bir enerji dar boğazıyla karşı karşıya olduğunu söyleyerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'den Türkiye'de bir gübre fabrikası kurulmasını istedi. Gübrenin tarım için önemine değinen Doğan, "Yaşamın kaynağı tarım, tarımın kaynağı ise gübredir. Gübre fabrikasının olmaması kurulacak tesislerinin zararınadır" dedi.

ADRESE TESLİM KANUNUNU ÖNCE ÇIKARIP SONRA ÇEKTİNİZ

CHP Grubu adına söz alan Adana Milletvekili Tacidar Seyhan da hükümetin enerji politikalarını eleştirdi. Başbakan'ın yurt dışına enerji ihraç ettiği yönündeki sözlerini hatırlatan Seyhan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Enerji ihraç ettiğini söyleyen hükümet yetkilileri bir tek firma için gece yarısı önergesiyle bu Meclis'ten yasayı geçirip, ertesi gün aynı yasayı geri çektiniz. Önce Adrese teslim kanunu çıkarıp, sonra adrese teslim kanununu geri çektiniz."

Hükümetin "elektriğe zam yapılmadı" açıklamalarını da eleştiren Seyhan, yüksek fiyatla enerji satıldığı için vatandaşın zarara uğratıldığını söyledi. (ANKA)

Kaynak: ANKA