Anamur'a T Tipi Cezaevi Yapılıyor
Haberler » Yerel » Haber

Anamur'a T Tipi Cezaevi Yapılıyor

Spor ve gösteri salonları, dershane ve atölyerin yer alacağı Anamur Ceza ve İnfaz Kurumu'nun, önümüzdeki yıl Ekim ayında tamamlanacağı bildirildi.

Anamur'a T Tipi Cezaevi Yapılıyor

Anamur'un Malaklar köyünde yapımına ocak ayında başlanan 160 kişilik kapalı ve 100 kişilik açık cezaevleri ile ziyaretçi ve jandarma binaları, spor ve gösteri salonları, dershane ve atölyeden oluşacak Anamur Ceza ve İnfaz Kurumu'nun, önümüzdeki yıl Ekim ayında tamamlanacağı bildirildi.

Adalet Bakanlığı Teknik İşler Dairesi Başkanlığı tarafından yaptırılan inşaatı üstlenen firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Eynehan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 50 bin metrekarelik arazi üzerinde toplam 15 bin 720 metrekare uluslararası standartlara göre yapacaklarını söyledi.

Eynehan, 10 milyon 228 bin TL'ye mal olacak inşaatın ekim 2012'de tamamlanacağını ifade ederek, "Kurum bünyesinde 160 kişilik kapalı ve 100 kişilik açık cezaevleri ile ziyaretçi ve jandarma binaları, spor ve gösteri salonları bulunacak. Ayrıca hükümlülerin çeşitli kurslar alabileceği dershane ile uygulama atölyeleri bulunacak. Hükümlülere, meslek edinme ve spor yapma imkanı sağlanacak" dedi.

Eynehan, kurumun Anamur'un yanı sıra Bozyazı ve Aydıncık ilçelerine de hizmet vereceğini kaydetti.

Şantiye Şefi İnşaat Mühendisi Mahmut Kesen de cezaevlerinde içinde tuvalet, banyo ve yaşam alanı bulunan 10, 8, 3 ve 1'er kişilik odalar bulunacağını belirterek, "26 metrekarelik 10 kişilik dubleks odalarda üst katlarda yatak, alt katlar ise hükümlülerin yaşam alanı olacak" dedi.

Kesen, inşaatta firar girişimlerine karşı dayanıklı malzemeler kullanıldığını da sözlerine ekledi.

- MERSİN