İdamla Yargılanan Mahkum, Kötü Muameleyle Bilinen Ünlü Cezaevinden Firar Etti
BBC

İdamla Yargılanan Mahkum, Kötü Muameleyle Bilinen Ünlü Cezaevinden Firar Etti

Chrishan Beasley isimli ABD'li mahkum, Endonezya'nın mahkumlara yönelik kötü muameleleriyle bilinen Bali Adası'ndaki Kerobokan Cezaevi'nden firar etti.

Amerikalı bir mahkum, mahkumlara yönelik kötü muameleyle bilinen Endonezya'nın Bali Adası'ndaki Kerobokan Cezaevi'nden firar etti. Chrishan Beasley isimli adam, Ağustos ayında üzerinde 5 gram esrar bulunduğu için tutuklanmıştı.

KAÇIŞA DAİR FARKLI İDDİALAR VAR

Endonezya medyasında ise firara ilişkin farklı haberler var. Bazı medya organları Beasley'nin duvardan atlayarak kaçtığını, bazıları ise onun önce testere ile çatıda delik açtığını aktardı.

DİĞERİ YAKALANDI

Onunla birlikte firar eden mahkumun da Amerikalı olduğu ve silahlı soygun suçundan hüküm giydiği açıklandı. 20 aylık hapis cezasını çeken 57 yaşındaki Paul Anthony Hoffman isimli Amerikalı, cezaevinden kaçtıktan hemen sonra yakalandı.

CEZASI İDAM

Haziran ayında da Kerobokan cezaevinde kalan dört mahkum tünel kazarak kaçmayı başarmıştı. Uyuşturucu ile mücadele konusunda sert yasaları ile bilinen Endonezya'da, uyuşturucu kaçakçılığı yapanlar idam cezasına çarptırılabiliyor.

Kerobokan aynı zamanda, "Bali Dokuzlusu" olarak ünlenen, bir grup Avustralyalının da tutulduğu cezaevi. Avustralyalı yetkililerin eleştirilerine karşın, bu gruptan iki kişi daha önce idam edilmişti.

BBC