Alman Heyetin Kilis Ziyareti

Alman Heyetin Kilis Ziyareti

Almanya Federal Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Parlamenter Müsteşarı Dr. Hermann Kues Başkanlığındaki 11 Kişilik Alman Heyet, Kilis'te Çok Amaçlı Toplum Merkezi'ni (Çatom) Ziyaret Etti. Kues, Ludwigshafen Kentindeki Yangının Kundaklama Olmadığını, Elektrik Arızasından Kaynaklandığının Tespit Edildiğini Söyledi.

Alman Heyetin Kilis Ziyareti

Almanya Federal Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Parlamenter Müsteşarı Dr. Hermann Kues başkanlığındaki 11 kişilik Alman heyet, Kilis'te Çok Amaçlı Toplum Merkezi'ni (ÇATOM) ziyaret etti. Kues, Ludwigshafen kentindeki yangının kundaklama olmadığını, elektrik arızasından kaynaklandığının tespit edildiğini söyledi.

Dr. Hermann Kues ve beraberindeki heyet, ÇATOM'u ziyaret ederek, merkezin müdürü Nimet Taş'tan çalışmaları hakkında bilgi aldı. Almanya Federal Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Parlamenter Müsteşarı Dr. Hermann Kues, Gaziantep ve Kilis'e 2 günlük ziyarette bulunduklarını belirterek, "Türkiye'ye geldiğimiz zaman tarihi, turistik yerler ile İstanbul ve Ankara'ya gidiyoruz. Bu nedenle Kilis'e gelerek, ÇATOM'un projelerini yerinde görmek istedik. Gaziantep ve Kilis'in ne kadar gelişmiş olduğu konusunda şaşırdım. Türkiye ve Almanya arasında iyi ilişkiler ve bağlar çok kuvvetli olduğu için proje söz konusu olduğunda her zaman destek vermeye hazırız. Çünkü Avrupa Birliği (AB) kapsamındaki tüm projelerde biz varız. Bizim bakanlık olarak birtakım çalışmalarımız var ve Almanya'da çalışan 3 milyon Türk vatandaşı var. Onların gelişmeleri bizim için çok önemlidir. Tabii ki kökenleri olan Türkiye'de de neler olup bittiğinin izlenmesi gerekmektedir. Örneğin kız çocukları için söylemek gerekirse, Almanya'da da bir meslek edinmeleri, kendilerine uygun işler yapmaları, her şeyden önce bir eğitime tabi tutulmaları gerekir. Okumuş olmaları gerekir. Türkiye'de öyle bir kanı olsa, olsa diyorum ama yok. Olasılıktan bahsediyorum. 'Kızlar okula gitmesin, ev işlerine baksın, günü geldiği zaman evlensin' dedikleri zaman bu tabii ki yansımalarını Almanya'da bulacaktır. Almanya'daki Türkleri de o yönde etkileyecektir. Ancak iyi bir gelişme sağlayabilmek için bizim düşüncemize göre kızlarımız her konuda yeterliliğe sahip olmalıdır. Biz bu sıkı bağlarımızın devam ettiğini görüyoruz" dedi.

Gazetecilerin Almanya'nın Ludwigshafen kentinde başta olmak üzere çeşitli kentlerde Türklerin evlerinin kundaklanmasıyla ilgili sorusu üzerine Kues, Almanya'da birden fazla değil bir tane büyük olay olduğunu belirterek, "Ancak orada Alman ve Türk makamları işbirliği yaptılar. Kesinlikle ve kesinlikle, yabancı düşmanlığına ait hiçbir iz bulunamadı. Bunu açıkça söyleyebiliriz. Çok açık bir şekilde iki devlet kurumunca da kundaklama olmadığı, evde yangının bir elektrik arızasızından dolayı çıktığı tespit edildi. Ama o insanların ölmesi çok üzücüdür. Almanya'da güvenlik önlemleri, bir grup için değil herkes için geçerlidir. Hangi ülke vatandaşı olursa olsun. Ancak birçok konuyla ilgileniyoruz. Örneğin zorla evlendirme konularının önüne geçilmelidir. O konuda birçok sıkıntılar yaşandı. Evlenen kişilerin Almanya'ya gitmeden önce günlük konuşmaları becerecek kadar Almanca bilmesi gerekiyor. Çocuklarına daha iyi bakabilmeli, alışverişini rahatlıkla yapabilmesi için Almanca bilmesini istiyoruz. Entegre olmasını istiyoruz" diye konuştu.

Bu arada Kilis'in meşhur tatlısı gerebiç ikram edilen Alman konuklar, lezzetine hayran kaldıkları tatlıları kısa sürede bitirdi. Ziyarette Kues, ÇATOM Müdürü Nimet Taş'a günün anısına bir hediye verdi. Taş'ın da Kilis yöresine ait şekerlemelerden oluşan tatlı armağan ettiği Kues'in, "Türkiye'ye geldiğimden beri 3 kilo aldım" şeklindeki sözleri gülüşmelere neden oldu. Alman heyet, ÇATOM tarafından açılan sergiyi gezdikten sonra kentten ayrıldı.

(MAD-CC-CC-Y)

Kaynak: İHA