Alata Araştırma Enstitü, İstasyon Müdürlüğüne Dönüştü

Alata Araştırma Enstitü, İstasyon Müdürlüğüne Dönüştü

Tarsus'ta faaliyet gösteren Toprak ve Su Araştırmaları Enstitü Müdürlüğünün de kapatılarak tüm varlıkları ile Erdemli Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyon Müdürlüğüne dahil edildiği bildirildi.

Alata Araştırma Enstitü, İstasyon Müdürlüğüne Dönüştü

Erdemli'deki Alata Bahçe Kültürleri Enstitüsü Müdürlüğünün, yeni çıkan yasayla Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğüne dönüştüğü, yeni yasayla Tarsus'ta faaliyet gösteren Toprak ve Su Araştırmaları Enstitü Müdürlüğünün de kapatılarak tüm varlıkları ile Erdemli Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyon Müdürlüğüne dahil edildiği bildirildi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın teşkilat ve görevleri hakkında kanun hükmünde kararnamesiyle yeniden yapılandırılan Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğüne bağlı kurumlar arasında isim değişikliklerine gidildi.

Yeni yapılandırmayla Erdemli Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitü Müdürlüğünün ismi Erdemli Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğüne dönüştürülerek Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü olarak narenciye ve meyvecilik başta olmak üzeri zirai alanda çiftçilere önemli ölçüde yol gösterici olarak hizmet veriyor. 3 kilometrelik sahili, 4 bin dönüm arazisiyle sit alanı ilan edilen enstitüde, dünyaca ünlü kum zambağı, caretta caretta kaplumbağalarının Akdeniz'de 18. üreme alanı olarak bilinen kumsalında, ayrıca, Türkiye ve Hindistan'da varlığı tespit edilen ve adını Alata'dan alan Alata Böceği (Schizodactyhus inexpectatus Alata) yaşamakta.

Enstitüde şu ana kadar 171 bilimsel araştırma yapıldı, tamamlanan bilimsel çalışmalar kitap haline getirildi.

Enstitünün, İstasyon Müdürlüğüne dönüşmesiyle idari yapısında hiçbir değişikliğin olmayacağı, uluslararası seviyede projelere liderlik yapmaya devam edeceği bildirildi.

-ARAŞTIRMANIN TARİHÇESİ-

1944 yılında kurulan "Alata Teknik Bahçıvanlık Okulu" bünyesinde 2 Kasım 1967 tarihli Makam onayı ile "Bölge Bağ-Bahçe Araştırma Enstitüsü" adı altında kuruldu.

1 Mart 1972 tarihinde Enstitü ve Okul birleştirilerek "Bölge Zirai Araştırma Enstitüsü ve Ziraat Meslek Okulu" adını aldı.

9 Nisan 1974 tarihinde Enstitü ile Okul tekrar ayrılarak, Enstitünün adı

"Bahçe Kültürleri Araştırma ve Eğitim Merkezi" olarak değiştirildi. 1981 yılı Eylül ayında Tarım Meslek Lisesi kapatılarak bu kuruluşun personel ve tüm mal varlıkları ile birlikte Araştırma Enstitüsüne devredildi.

1985 yılında Enstitü sahası içerisinde bulunan Eğitim ve Dinlenme Tesisleri hizmete girdi. Tarım ve Köyişleri Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri hakkındaki 3161 sayılı kanun çerçevesinde Bakanlığın Araştırma kuruluşlarının teşkilat ve çalışma esaslarını düzenleyen 1 Ağustos 1986 tarihli makam onayı ile "Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü" adını, son olarak 26 Şubat 1998 tarihli makam onayı ile Kuruluş, "Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü" adını aldı. Tarım Bakanlığında yapılan değişiklikle enstitünün adı Erdemli Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğüne dönüştürüldü.

- MERSİN

Kaynak: AA