"AKP'nin Eğitim Sistemi Toplumsal Yıkım Sistemidir" - Haberler
Haberi Paylaş

"AKP'nin Eğitim Sistemi Toplumsal Yıkım Sistemidir"

ANKA - Haberler | Güncel

CHP'li Perihan Sarı, "Akp'nin yarattığı eğitim sistemi, çocukları güvensiz, aileleri kaygılı kılan; genç öğretmenlerin geleceğini karartan bir toplumsal yıkım sistemidir" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, "AKP'nin yarattığı eğitim sistemi, öğretim birliğini, aile birliğini bölen, parçalayan; çocukları güvensiz, aileleri kaygılı kılan; genç öğretmenlerin geleceğini karartan bir toplumsal yıkım sistemidir" dedi CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, "AKP'nin yarattığı eğitim sistemi, öğretim birliğini, aile birliğini bölen, parçalayan; çocukları güvensiz, aileleri kaygılı kılan; genç öğretmenlerin geleceğini karartan bir toplumsal yıkım sistemidir" dedi.

Sarı yaptığı yazılı açıklamada, AKP'nin, her konuda olduğu gibi eğitim alanında da tahribat yaratacak uygulamalarını "inatla" sürdürdüğünü ifade etti. Birleşmiş Milletlerin Çocuk Hakları, anne babaların çocukları üzerindeki haklarının ihlal edildiğini savunan Sarı, eğitimin anayasal bir hak olarak devletin karşılaması gereken bir hak olmak yerine, çocuklar üzerinden yürütülen bir hesaplaşma alanına dönüştüğünü belirtti. Sarı, "Hükümet, kendi arka bahçesini genişletme uğruna, eğitimi bölüp, parçalayarak, öğretim birliğini bozmuştur. Eğitimin ulusal niteliği ortadan kalkmıştır. Gerçekte fiziksel koşulların iyileştirilmesi, eğitim kadrolarının artırılması ve eğitimde niteliğin yükseltilmesi için çaba harcanması gerekirken, dinci ve kinci nesil yetiştirme derdindeki Hükümet, her geçen gün derme çatma uygulamalarıyla yeni sorunlar ve yıkımlar yaratmaktadır. AKP'nin yarattığı eğitim sistemi, öğretim birliğini, aile birliğini bölen, parçalayan; çocukları güvensiz, aileleri kaygılı kılan; genç öğretmenlerin geleceğini karartan bir toplumsal yıkım sistemidir" dedi.

Hükümetin eğitim sistemini yönetemediğini belirten Sarı, ÖSYM'nin bu Hükümet döneminde şaibeli bir kuruma dönüştüğünü belirtirken, KPSS ve Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı'nı (TUS) örnek gösterdi. Hükümetin eğitim çalışanlarını da mağdur ettiğini ifade eden Sarı, "Okullarda öğretmen açığı varken, öğretmen formasyonuna sahip gençlerimizi "Atama Bekleyen Öğretmenler' adı altında toplumsal bir soruna dönüştürme becerisi bu Hükümete aittir. Şimdi de Hükümet elini aile birliğine atmıştır. Şimdi bölüp parçalama sırası, evli çiftlere gelmiştir. Evlenerek aile birliği kuran gençlerimizi, Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygulamaları ayırmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı, eşleri ülkenin farklı yerlerinde görevlendirmekte bir sakınca görmemektedir" dedi.

Sarı, 4+4+4 sisteminin ise okul olgunluğuna erişmemiş çocukları zorla okullara doldururken, ailelerin haklı kaygılarını giderecek bir çözüm için hiçbir adım atılmadığını belirtti. Sarı, "Yıllarca okuyup öğretmen olanların ataması yıllarca yapılmamakta, sınavlara giren öğrenciler sürekli kuşku içinde sınav sonuçlarından emin olamamaktadırlar. AKP'nin milli eğitim sistemimizi çökertip yarattığı yeni sistemde, öğrenci de, öğretmen de, uzmanlar da, aileler de mağdurdur. AKP, hem bireysel hem de toplumsal yaşamda yıkım yaratan bir yolda, bir kuşağın geleceğini karartarak hızla ilerlemektedir" dedi. - Ankara

ANKA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title