AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: "Kürt Sorunu Yoktur"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: "Kürt Sorunu Yoktur"

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: 'Kürt Sorunu Yoktur'
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Politika

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Gaziosmanpaşa’da Diyarbakırlı vatandaşlarla bir araya geldi.

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, Gaziosmanpaşa'da Diyarbakırlı vatandaşlarla bir araya geldi. Burada vatandaşları dinleyen İçten, "Kürt sorunu yoktur" dedi.

AK Parti Milletvekili Cuma İçten, dün akşam Gaziosmanpaşa'da bulunan Diyarbakır Hani-Sivan Yardımlaşma ve Dayanışma Kültür Derneği'ni ziyaret etti. İçten'in yanı sıra AK Parti Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Şahin Pirdal ve çok sayıda vatandaş ziyarette hazır bulundu. Diyarbakır'da bazı köylerde AK Parti'ye daha fazla oy çıkması nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet götürmediğini söyleyen İçten, "Ayrımcılık yapılıyor. Eğer, hükümet Diyarbakır'a yapılacak hizmetlerde ayrımcılık yapmıyor, İl Özel İradesi her ay sonunda hakkını yatırıyorsa, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin de ayrımcılık yapmaması lazım. Diyarbakır'ı birileri farklı şekilde gündeme getiriyor. Diyarbakır'da bir resim sergisi yapıldı. Gülten Kışanak, o sergide çarşaf giyen kadınlarla alay etti" dedi.

Kobani olaylarına da değinen İçten, "Kobani olayları dediler kendilerine göre kıyameti kopardılar. Kobani'deki Kürtleri kim katlediyor? İŞİD'in içinde kim var? Kürtler var arkadaşlar. Ölen Kürt, öldüren Kürt. Peki kobani'deki olayları etnik bir kimlik üzerinden dile getirmek doğru mu? Türkiye olarak dedik ki; Suriye'de Araplar da Kürtler de Türkmenler de öldürülse biz mazlumlardan yanayız. Kucağımızı açıyoruz. 3 yıl içerisinde Suriye'den 2 milyon kişi Türkiye'ye geldi. Bunun sadece 350 bini Kürt. Türkiye'nin Filistin'e sahip çıkması, Suriye'ye sahip çıkması, Mısır'a sahip çıkması dünya mazlumlarına sahip çıkmasından birileri rahatsız. AK Parti mazlumlara sahip çıkıyor. Kobani'deki hepsi benim akrabam. Oradaki insanım açsa, problemi varsa, ben bunla ilgilenmiyorsam, Allah bunun hesabını sorar. Peşmergelerin Irak'tan Suriye'ye gitmesini sağladık. Büyük bir risk alarak. Biz bunu açtık.Birileri bilgi kirliliği yapıyor. Orda ideolojik bir dava var" dedi.

Kürt sorunu tartışmalarına da değinen AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten, "Kürt sorunu yoktur. Niye yoktur biliyor musunuz? AK Parti iktidara gelmeden önce köyüme 21 saatte gidiyorsam, bugün bir saatte gidiyorsam o gün sorun olan ad, şimdi aynı sorun olamaz. 17 bin 500 tane faili meçhul cinayet işlendi. 2 bin küsur cinayet Diyarbakır'da işlendi. ya birisi gelsin şu an Diyarbakır'da faili meçhul cinayet işlendi diye. Ama yok artık öyle bir şey. Ben Şivan Perver'in kaseti evimde bulundu diye iki gün İstanbul organize suçlar müdürlüğünde işkenceye tabi tutuldum. Şimdi devletin televizyonunda 24 saat Zazaca yayın yapılıyor" diye konuştu.

İçten, Türkiye'de bulunan herkesin eşit sorunu olduğunu ifade ederek, "Bu sorunu nasıl çözeceğiz? Ben seni seviyorum diyeceğiz, sen diyeceksin ki ben de seni seviyorum. TBMM'de bu iş çözülecek. TBMM'de bu iş çözülecekse kimsenin de benim özgürlüğümü kısıtlama hakkı yok. Bizim bir arada, birlikte, şehirleri savaş alanına çevirmeden kırmadan dökmeden, kimseyi ötekileştirmeden beraber birlikte sorunları çözmemiz lazım. Van'da AK Parti milletvekilinin aracı taşlandı. Kim HDP'nin bürosunu taşlıyorsa suç işliyor. Kim yapıyorsa Allah belasını versin. Ama kim de AK Parti'nin bürosunu taşlıyorsa Allah onun da belasını versin. Bunu yapanlar, AK Parti'ye de HDP'ye de, MHP'ye de bunu yapanlar şunu istiyor. Bunlar kavga etsin. Bu iş bozulsun eski günlere geri dönelim" şeklinde konuştu. - İSTANBUL

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: 'Kürt Sorunu Yoktur'
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: 'Kürt Sorunu Yoktur'
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: 'Kürt Sorunu Yoktur'
AK Parti Diyarbakır Milletvekili Cuma İçten: 'Kürt Sorunu Yoktur'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Manşet Haberler

title