AİHM, İhraç Başvuruları Konusunda Pilot Karar Verecek!
Haberler » Dünya » AİHM, İhraç Başvuruları Konusunda Pilot Karar Verecek! - Haberler

AİHM, İhraç Başvuruları Konusunda Pilot Karar Verecek!

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland açıkladı: Türkiye'den yapılan başvurular konusunda AİHM muhtemelen pilot karar verecek.

AİHM, İhraç Başvuruları Konusunda Pilot Karar Verecek!

Konseyi Genel Sekreteri , 'den yapılan başvurular konusunda AİHM'nin muhtemelen pilot karar vereceğini bildirdi.

'da bugün başlayan Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda üyelere hitap eden Jagland, Avrupa Konseyi'nin öncelikleri ve içinde bulunduğu sorunlar hakkında açıklamalarda bulundu.

AİHM'DEN TÜRKİYE YORUMU

Jagland Türkiye'den 15 Temmuz 2016'daki FETÖ'nün darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü hal (OHAL) ve çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşınan başvurular hakkındaki bir soru üzerine, "OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu, bir denetim söz konusu olabilsin diye oluşturuldu. Bir iç hukuk yolu tesis etmek için oluşturuldu. Burada kararlar verilmeye başlandı. KHK'lardan etkilenen bireyler buraya müracaat edebilir. Önce OHAL komisyonuna müracaat etmeliler. Gelişmeleri ilgiyle izleyeceğiz. AİHM muhtemelen pilot karar verecek.

AİHM'nin bir kararı olacak ve tabii ki ben bu karara müdahale edemem ve bir şey söyleyemem." dedi.

AVRUPA KONSEYİ VE ADALET BAKANLIĞI KOMİSYON KURDU

Türk makamları ile geniş bir iletişim ve iş birliği içerisinde çalıştıklarını kaydeden Jagland, Avrupa Konseyi ve T.C. Adalet Bakanlığı ile müşterek bir komisyon kurulduğunu hatırlatarak, "Türk makamları ile diyalog içindeyiz. Anayasa Mahkemesine yapılan bireysel başvurular konusunda da bizim teklifimiz oldu. Bu teklifimiz değerlendirilerek adım atıldı. Cuma günü Anayasa Mahkemesi Başkanı ile görüşeceğim. Diyaloğumuz sürüyor." ifadelerini kullandı.

"SURİYE YETKİ ALANIMIZ DEĞİL"

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin'de başlattığı Zeytin Dalı Harekatı hakkında bir soruya ise Jagland, "Suriye'deki askeri operasyon, bu bizim yetki alanımız değil. BM'nin alanı." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler

Dünya

Son Dakika Haberleri