AHMET HAMDİ TANPINAR HABERLERİ

AHMET HAMDİ TANPINAR HABERLERİ

Ahmet Hamdi Tanpınar haber, Ahmet Hamdi Tanpınar son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar

Doğum Yeri İstanbul / Türkiye
Doğum Tarihi 23.6.1901 - 24.1.1962

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir ?

23 Haziran 1901'de Şehzadebaşı’nda doğdu. Babası Gürcü[3][4] asıllı Hüseyin Fikri Efendi, annesi Nesime Bahriye Hanım’dır.Tanpınar, ailenin üç çocuğundan en küçüğüdür.[6] Çocukluğu, kadı olan babasının görev yaptığı Ergani, Sinop, Siirt, Kerkük ve Antalya’da geçti. Annesini Kerkük’ten yaptıkları bir yolculuk sırasında 1915’te tifüsten kaybetti.
Biyografinin devamı için tıklayın
Ahmet Hamdi Tanpınar - 4.9.2020
Ara Gu¨ler Mu¨zesi, iki yeni sergiyle kapılarını ac¸tı
"Aynı Rüyanın İçinde" sergisi, şair ve yazar Ahmet Hamdi Tanpınar'ın metinleriyle duayen foto muhabiri Ara Güler'in fotoğraflarını bir araya getiriyor.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 26.8.2020
Mario Mazzanti, İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali'nde konuştu
Mazzanti, zamanını Ahmet Hamdi Tanpınar okuyarak geçirdiğini belirterek, "Orhan Pamuk'un etkilendiği birisi olduğunu öğrendiğim için okumaya başladım ve ilerleyen günlerde daha da derinleştireceğim.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 6.8.2020
Son dakika haberleri... Tanpınar Edebiyat Yarışması sonuçlandı
Son dakika kültür sanat haberine göre Tanpınar Edebiyat Yarışması sonuçlandı Edebiyatseverler Tanpınar anısına yazdı Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19'uncusu düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması'nın kazananları belli oldu.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 5.8.2020
İÜ Edebiyat Fakültesinden, tercih yapacak öğrenciler için tanıtım
1453 yılında kurulan İstanbul Üniversitesinin önemli kurumlarından birinin de Edebiyat Fakültesi olduğuna işaret eden Develi, şunları anlattı: "Edebiyat Fakültesi, 1870 yılında Darülfünun çatısı altında ilk defa öğrenci alarak eğitimine başlamış bir kurumdur. 150 yıldır Türkiye'nin insan gücüne, entelektüel gücüne, zihinsel gücüne önemli katkılar sağlayan bir fakülteyiz. İÜ Edebiyat Fakültesi konusu ve alanı itibarıyla insan ve toplum bilimleri üzerinde çalışıyor. Bu çok geniş bir alandır. İnsanlık tarihini, kültür tarihini, dilleri, dillerin tarihini, dillerin yapılarını, yer altındaki kültürel zenginliklerimizi yani arkeolojiyi, yer üstündeki kültürel zenginliklerimizi, mirasımızı yani sanat tarihimizi aynı zamanda coğrafyayı, coğrafyanın oluşumunu ve birçok alanı, tarihi, bizi biz yapan değerleri ve insanlık değerlerini araştırıyor, öğreniyoruz. Bunları bilen ve bunları insanlık kültürüne yeniden üreten insanlar yetiştiriyoruz." Develi, Ziya Gökalp, Halide Edip Adıvar, Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar, Halet Çambel, Ali Nihat Tarlan, Reşit Rahmeti Arat ve daha birçok bilim insanının İstanbul Üniversitesinde yetiştiğini ve Edebiyat Fakültesinde hocalık yaptığını kaydetti.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 14.7.2020
Bursa'da 15 Temmuz günü kapalı olacak yollar belirlendi
15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı istikameti Haşimişcan Caddesi gidiş istikametinde bulunan Haşimişcan Caddesi Orta lambalar kavşağına kadar gidiş ve Haşimişcan Caddesi Orta lambalar kavşağından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanı istikameti geliş istikametleri her iki yön; Altıparmak Caddesi (Ahmet Hamdi Tanpınar Caddesi)Varyant altından 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri Meydanına ve Haşimişcan Caddesine gidiş istikameti, Fevzi Çakmak Caddesi (Demokrasi Meydanı Hakimiyet Kavşağı Arası her iki yönde) 15 Temmuz 2020 günü saat: 16.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 20.6.2020
(GRAFİKLİ) "Şiirde biçime tutkun şair: Ahmet Muhip Dıranas"
Dıranas'ın, "Bir Kadına" adlı ilk şiiri, 1926'da "Muhip Atalay" imzasıyla Milli Mecmua'da yayımlandı. Lisede, usta edebiyatçılar Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın öğrencisi oldu.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 9.6.2020
Son dakika haber... Pendik'te polise ateş açan şüpheli aranıyor
Alınan bilgiye göre, Güzelyalı Mahallesi Ahmet Hamdi Tanpınar Caddesi civarında meskun mahalde havaya ateş açıldığı ihbarı üzerine olay yerine sevk edilen Pendik İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekibe bir el ateş edildi.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 18.5.2020
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, canlı yayında soruları yanıtladı: (2)
Kalın'dan kitap önerileri İbrahim Kalın, kaleme aldığı "Perde ve Mana - Akıl Üzerine Bir Tahlil" kitabıyla ilgili konuşurken de şu değerlendirmelerde bulundu: "Akıl bazen kendisiyle çelişebilir, kendi özüne yabancılaşabilir. İnsan sadece akıldan ibaret bir varlık değil. İnsanın ruhu, nefsi, kalbi, talepleri var. İnsan bu bütünlük içerisinde incelenmesi gereken bir varlık. Akıl onun en önemli unsurlarından biri. Onu diğer bütün varlıklardan ayıran ilahi bir vergisi ama bazen diğer duygular daha güçlü hale gelip aklı yenebilir. Dahası akıl kendi kurduğu tuzaklara kendi düşebilir." Kitap önerisinde bulunursa, hangi 10 kitabı önerebileceği sorulan Kalın, kitapları ve yazarları şöyle sıraladı: "İmam Gazali'nin 'Dalaletten Kurtuluş', Farabi'nin 'Erdemli Şehri', Sait Halim Paşa 'Buhranlarımız', Ahmet Hamdi Tanpınar 'Huzur', Mustafa Kutlu 'Ya Tahammül ya Sefer', 'Yokuşa Akan Sular', 'Sevincini Bulmak', İsmet Özel 'Erbain', İbrahim Tenekeci 'Üç Köpük', 'Peltek Vaiz', Tolstoy 'Hacı Murat', Marcus Aurelius 'Düşünceler', Seyyid Hüseyin Nasr 'İnsan ve Tabiat.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 13.5.2020
"İstanbul'un Baharı - Salgında İstanbul'u Yaşamak"
Ahmet Hamdi Tanpınar, Sait Faik Abasıyanık, Necip Fazıl Kısakürek ve Yahya Kemal Beyatlı'dan örnekler veren İnci, "Tanzimat romanlarında edebiyatımız hep Çamlıca'da dolaşmıştır, sonra Boğaz'a iner, orada yaşar.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 12.5.2020
"İstanbul'un Baharı - Salgında İstanbul'u Yaşamak" etkinliğinde İstanbul konuşuldu
Ahmet Hamdi Tanpınar, Sait Faik Abasıyanık, Necip Fazıl Kısakürek ve Yahya Kemal Beyatlı'dan örnekler veren İnci, "Tanzimat romanlarında edebiyatımız hep Çamlıca'da dolaşmıştır, sonra Boğaz'a iner, orada yaşar.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 2.4.2020
Tanpınar yarışması başvuruları uzatıldı
Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 19'uncusu düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması'nda başvurular, 5 Haziran tarihine kadar uzatıldı.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 17.3.2020
Çamur sanata, şehir galeriye dönüyor
550 yıllık sanat Büyükşehir Belediyesi'nin sanat ekibi, rölyef çalışmalarında Ahmet Hamdi Tanpınar'ın 'Sabrın acı meyvesi' diye nitelendirdiği Muradiye Külliyesi'ni model olarak seçti.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 17.3.2020
Bursa'da trafo binaları 550 yıllık motiflerle süsleniyor
Belediyeden yapılan açıklamaya göre, Park ve Bahçeler Dairesi Başkanlığı bünyesindeki Kent Estetiği Şube Müdürlüğünde görev alan sanatçılar, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Sabrın acı meyvesi" diye nitelendirdiği Muradiye Külliyesi'ni model olarak seçti.
Ahmet Hamdi Tanpınar - 11.3.2020
Şair ve yazar Sezai Karakoç memleketinde anlatıldı
Okuma serüveninin Mustafa Kutlu ile başladığını, Tarık Buğra, Necip Fazıl, Ahmet Hamdi Tanpınar ile devam ettiğini anımsatan Ayar, Karakoç'un doğup büyüdüğü, çocukluğunun geçtiği Ergani'de bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Ahmet Hamdi Tanpınar Haberleri | Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir - Haberler - Ahmet Hamdi Tanpınar haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir, hayatı ve biyografisi. Okul müzesinden tarihe yolculuk.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 23.10.2020 04:01:58. #1.14#
title