'
19 tavuğu telef eden vaşak, ahırda mahsur kaldı

19 tavuğu telef eden vaşak, ahırda mahsur kaldı

Erzurum Oltu'da aç kalan vaşak, ilçe merkezine inerek bir ahıra girdi. Ahırdaki 19 tavuğu telef eden vaşak, dışarı çıkamadığı için mahsur kaldı. Tavukların sahibi Mümine Vural ise vaşağı aslan sandı.

10.04.2020 11:34 | Son Güncelleme: 10.04.2020 15:13

Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan vaşak dün akşam Oltu Şehitler Mahallesi Zennum Sokak'ta Mümine Vural'ın ahırına girdi. Ahıra havalandırmadan giren ve 19 tavuğu telef eden vaşak ahırda mahsur kaldı.

"ASLAN SANDIM VAŞAKMIŞ"

Mümine Vural, "Sabah ahırın kapısını açtım tavuklarımın birkaçını yerde yatarken gördüm. Sonra arkaya doğru baktığımda önce aslan sandım meğerse vaşakmış korkup dışarı kaçtım. Telefon açtım yeğenlerime onlar geldiler. Ben dul bir bayanım tavuklarımın zararını kim karşılayacak" dedi.

Ahıra giren vaşak tavukları telef etti

"YAKLAŞINCA HIRLIYOR"

Münine Vural'ın yeğeni Emrah Vural, "Mahallemizdeki ahırın havalandırmasından aşağıya bir vaşak inmiş tavukların seslerine geldik, ahıra geldiğimizde 19 tavuğumuz telef olduğunu gördük. Milli parklara haber verdik vaşakta ahırda sindi bekliyor yaklaşınca hırlıyor" dedi.

BAYILTILARAK DIŞARI ÇIKARILDI

Yaklaşık 17 saat ahırda mahsur kalan vaşağı Erzurum Milli Parklar'da görevli Selçuk Albayrak ve Oltu İlçe Tarım Müdürlüğünden ekipler vaşağı ahırda tüfekle bayıltıp çıkardı. Veteriner kontrolünden geçirilen vaşak uyandıktan sonra doğal ortamına bırakılacak.

19 tavuğu telef eden vaşak, ahırda mahsur kaldı

Kaynak: İHA

title