Ağrı Bu Tiyatroyu Bilet Alarak Değil, Kitap Vererek İzlediler

Ağrı Bu Tiyatroyu Bilet Alarak Değil, Kitap Vererek İzlediler

Bu tiyatroyu bilet alarak değil, kitap vererek izledilerAğrı'nın Doğubayazıt ilçesinde şehit savcı Hakan Kılıç İlköğretim Okulu'nda eğitim ve öğrenim gören öğrenciler, şehit öğretmen Necmettin Yılmaz (23) anısına tiyatro gösterisi sahneledi.

Bu tiyatroyu bilet alarak değil, kitap vererek izlediler

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde şehit savcı Hakan Kılıç İlköğretim Okulu'nda eğitim ve öğrenim gören öğrenciler, şehit öğretmen Necmettin Yılmaz (23) anısına tiyatro gösterisi sahneledi. İzleyiciler tiyatroyu bilet alarak değil, iki kitap getirerek izleyebildi.

İlçe milli eğitim müdürlüğüne ait kongre salonunda oynan tiyatroya ilgi beklenin üzerinde oldu. Evinden veya satın aldığı iki kitapla salona gelenler öğrencilerin hazırladığı komedi gösterisini izleyerek hem stres attı hem de anlamlı bir kampanyaya destek verdi. Usta bir tiyatro sanatçısı gibi sahnede yeteneklerini sergileyen öğrenciler, oyunu izlemeye gelen davetliler tarafından sık sık alkışlandılar. Oyunun yönetmenliğini üstlenen öğretmen Büşra Başaran yaklaşık 3 yıldır Doğubayazıt'ta görev yapmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Yaklaşık beş aylık yorucu ve emek gerektiren bir prova süreci yaşadıklarını ifade eden Başaran şunları söyledi: "Bu süreçte öğretmen arkadaşlarımız Merve Metin ve Fatma Nur Kocabaş'ın yanı sıra Milli Eğitim Müdürlüğünün katkıları, öğrencilerimiz ve velilerinin gayretleriyle bu yorucu çabalarımız mutlulukla sonuçlanan bir seyir zevkine dönüştü. Oyun sonrası aldığımız olumlu tepkiler güzel bir iş çıkardığımızı göstermiş oldu. Bir bilet iki kitap sloganıyla oyunumuza seyircimizi davet ettik. Bunun tek amacı, görev yaptığı Şanlıurfa'dan memleketi Gümüşhane'ye dönerken Tunceli-Pülümür karayolunda 16 Haziran 2017'de PKK'lı teröristler tarafından yolu kesilip aracı yakıldıktan sonra şehit edilen meslektaşımız Necmettin Yılmaz anısına Doğubayazıt'ın bir köy okuluna kütüphane açmak. Amacımıza kısmen ulaştık. Kitaplarımız gelmeye devam ediyor. Tek gayemiz geleceğimiz olan bu çocukların en güzel şekilde eğitim almalarını sağlamak. Bunun tek yolunun da okumak olduğunu biliyoruz ve onlara bu prensipte eğitim vermeye çalışıyoruz. Tiyatro sanatını kitapla özdeşleştirerek hem bir meslektaşımızın adını yaşatmak hem de pırıl pırıl bir nesil yetiştirmek adına düzenlediğimiz bu gösterimize katılarak bizleri onurlandıran davetlilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." Oyunda rol alan öğrencilerden Zeynep Rabia Kocaman ise bir tiyatro müsameresinde görev almanın kendisini oldukça mutlu ettiğini ifade ederek, "Necmettin öğretmen'in anısına bir kütüphane kuracağız. Biz oyunumuzda bilet satmadık sadece kitap getirilmesini istiyoruz. O kitapları da kuracağımız kütüphaneye bağışlayacağız" dedi.

Kaynak: DHA