Adana - 1//Adana'Da Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali B

Adana - 1//Adana'Da Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali B

Dünyaca Ünlü İtalyan 'studio Festi' Grubunun Seyhan Nehri Üzerinde Gerçekleştirdiği 'elementlerin Uyumu' Gösterisi İzleyenleri Büyüledi

Adana - 1//Adana'Da Uluslararası Sabancı Tiyatro Festivali B

Dünyaca ünlü İtalyan 'Studio Festi' grubunun Seyhan Nehri üzerinde gerçekleştirdiği 'Elementlerin Uyumu' gösterisi izleyenleri büyüledi


SABANCI YAŞAM BOYU BAŞARI ÖDÜLÜ MÜŞFİK KENTER'E VERİLDİ


ADANA'da, Sabancı Vakfı ve Devlet Tiyatroları işbirliğiyle bu yıl 12'ncisi düzenlenen Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali başladı. Festival kapsamında geleneksel olarak verilen Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü bu yıl, ömrünü tiyatroya adamış ünlü sanatçı Müşfik Kenter aldı. Dünyaca ünlü İtalyan 'Studio Festi' grubunun Seyhan Nehri üzerinde gerçekleştirdiği 'Elementlerin Uyumu' gösterisi büyük beğeni topladı.

Hilton-SA' Oteli'ndeki festivalin açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Adana Valisi İlhan Atış, AK Parti ve CHP'nin bazı milletvekilleri ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin, Sabancı Vakfı Genel Müdürü Hüsnü Paçacıoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Festivalin açılışında bir konuşma yapan Bakan Günay, bir bölgenin isminin sanat etkinliği ile anılıyor olmasının büyük şans olduğunu belirterek, "Tiyatro bütün sanat dalları içinde insana en yakın olandır. Dokunma mesafesindedir, araya hiçbir yabancı nesne, unsur girmediği özel bir daldır. Böyle bir sanat etkinliğinin Adana gibi bir yerde sürdürülüyor olması güzel bir seçim. Festivalin 10'uncu yaşında Güler hanımla etkinliklerin salonlardan çıkıp Adanalılarla daha fazla buluşması ve Adanalıların festivali daha fazla sahiplenmesi için sokağa, tarihi Taş Köprü'ye taşınmasını konuşmuş ve tartışmıştık. Bu düşünce 2 yıldır gerçekleştiriliyor. Artık Taş Köprü'de başlamasının bir geleneğe dönüşmesini umut ediyorum. Bu, halkın paylaşmasının, sahiplenmesinin de bir göstergesidir" dedi. 30 aydır bakanlık görevini sürdürdüğünü ve 17 devlet tiyatrosu sahnesi açtığını sözlerine ekleyen Günay, şöyle konuştu:

"İddia ile söylüyorum ki devlet tiyatrolarında en hızlı sahne açan benimdir. 4'ü Anadolu yakasında olmak üzere 8 İstanbul'da, 9'u da Anadolu'nun çeşitli illerinde olmak üzere 17 yeni devlet tiyatrosu sahnesi açtık. Sözde değil eylem, karar ve kararlılıkla ülkeyi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkarmak doğrultusunda adımlar atıyoruz. Bu dönemde özel gençlik ve Anadolu'daki çeşitli tiyatrolara yaptığımız yardımı yüzde 100'ün üzerine çıkardık. Gerçekleştirdiğimiz performans Cumhuriyet döneminde özel bir performanstır. Türkiye ne kadar çok kültür merkezi ve sanat merkezine sahip olursa daha fazla sanat ve kültür etkinliklerine kavuşacaktır. Etkinlikler ne kadar çok halkla paylaşılabilirse, toplam yaşam kalitemiz o kadar yukarı çıkar. Amacımız da zaten halkın yaşam kalitesini yukarıya çıkarmaktır. Bu imkanlardan dünyanın her tarafından yararlananlara daha fazlasını sunmak değil, bundan şimdiye kadar yararlanmamış olanlara, yaşamlarında tiyatro sinema görememiş olanlara bu hizmeti sunmaktır. İçtenlikle bunları yapmaya çalışıyoruz ve dünya tiyatrolar gününde övünç duyarak bunları sizlerle paylaşmak istedim. Festivalin 10 yıllar sürmesini bütün kalbimle istiyorum."

Adana Valisi İlhan Atış da, Sabancı Ailesi'ne hem teşekkür, hem minnet sunduklarını belirtti. Adana'da yapılan festivalin dünya çapında ses getirdiğini kaydeden Atış, "Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bütün bunların Sakıp Sabancı sayesinde olduğunu biliyoruz. Kendisini hiç unutmadık. Şu anda sanatçıların dolaştığı yerler daha aydınlık. Onlar toplumun aydınlığıdır. Göç almasına rağmen tam bir Cumhuriyet kentidir. Atatürk'ün istediği gibi bir kenttir. Kimse kimseye dili, dini, etnik kökeni yüzünden ayırmaz. Herkes saygılıdır. Sabancı Ailesi'yle gurur duyuyoruz" dedi.

Güler Sabancı ise 12 yıl önce tiyatro şenliği olarak yola çıkan festivalin çok sayıda yabancı tiyatro topluluğunun da katıldığı uluslararası organizasyona dönüştüğünü söyledi. Festivali sokaklara taşımak amacıyla iki yıldır açık hava gösterileriyle açılışı yaptıklarını anlatan Sabancı, şunları söyledi:

"12 yıldır festivali her yıl daha iyiye taşıdık. Sayın bakanımız bize çok destek verdi. Bakanımız bizim ortağımız. Daha fazla Adanalıya ulaşmak için festivalin açık hava gösterilerini arttırdık. 12 yabancı, 9 yerli oyunu bu yıl festivalimizde ağırlayacağız. Festivalin Adana'nın daha fazla gelişeceğine katkı sağlayacağına inanıyorum. Sabancı Ailesi ve topluluğu için Adanalının ayrı bir yeri var. Ne mutlu bize rahmetli Sakıp ve Hacı beyin arkasından bize düşen görev ile Sabancı Vakfı Festivali'ni devam ettirebiliyoruz."

SAKIP SABANCI ÖDÜLÜ KENTER'E

Konuşmaların ardından tiyatro sanatçısı Müşfik Kenter'e 'Sakıp Sabancı Yaşam Boyu Başarı Ödülü' verildi. Bakan Günay ve Güler Sabancı'nın elinden ödülünü alan sanatçı, "Çok onurlandım. Teşekkür ediyorum. Tiyatro zor bir meslek. Madende çalışan işçilerin yaptığı iş kadar zor. Tiyatrocu olmak isteyenler bunları düşünmeli. Burada olmaktan çok sevinçliyim" diye konuştu.

İTALYAN GRUPTAN MUHTEŞEM GÖSTERİ

Ödül töreninin ardından Seyhan Nehri üzerinde Tarihi Taşköprü'de dünyaca ünlü İtalyan 'Studio Festi' grubu 'Elementlerin Uyumu' adlı gösterisini sundu. Adanalıların yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, bir dansçının Hilton Oteli duvarına tırmanmasıyla başladı. Seyhan Nehri üzerinde teknelerle piyanoların üzerinde dansçılar dans etti. Büyük boyutlarda ışıklı kuğu figürleri nehrin üzerinde tur attı. Nehrin kenarındaki Zübeyde Hanım Parkı'nda toplanan vatandaşlar, gösterileri büyük bir keyifle izledi.

------- KUTUSU ----------

Festivali Programı

28 Mart Ankara Devlet Tiyatrosu-Kerbela

29 Mart Tuva Cumhuriyeti-Tuva Müzik-Dram Devlet Tiyatrosu-Kültigin

30-31 Mart İstanbul Devlet Tiyatrosu-Vahşet Tanrısı

1 -2Nisan Küba-Unutulmaz Kadınlar Tiyatrosu

3 Nisan Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu-Aşk Sözleri

4 Nisan Konya Devlet Tiyatrosu-Orkestra

5 -6 Nisan Fransa-Huchette Tiyatrosu-Kel Şarkıcı ve Ders

7-8-9-10 Nisan İstanbul Devlet Tiyatrosu-Profesyonel

11-12 Nisan KKTC-Lefkoşa Belediye Tiyatrosu-Ölü Kentin Nabzı

13 -14 Nisan Dostlar Tiyatrosu-Kerem Gibi-Nazım Hikmet'le 35 Yıl

15-16 Nisan Almanya-Freiburg Tiyatrosu-Kar

17-18 Nisan Ankara Devlet Tiyatrosu-Narnia Günlükleri

19 -20 Nisan İstanbul Büyükşehir Belediye Tiyatrosu-Maskeliler

21-22 Nisan Kenter Tiyatrosu-Kraliçe Lear

23 -24 Nisan Japonya-Pappa Tarahumara Tiyatrosu-Gemi Manzarası

26 -27 Nisan İsviçre-Markus Zohner Tiyatrosu-HA!Hamlet

28 Nisan Fransa-Transe-Express Tiyatrosu-Lacher de Violons (kapanış gösterisi)

Sabancı Üniversitesi Sahnesi Programı

31 Mart Kenter Tiyatrosu-Kraliçe Lear

7 Nisan İstanbul Devlet Tiyatrosu-Vahşet Tanrısı

12 Nisan İstanbul Devlet Tiyatrosu-Profesyonel

29 Nisan İsviçre-Markus Zohner Tiyatrosu-HA!Hamlet

Kaynak: DHA