Tunus'taki darbe girişimine ABD'den ilk yorum: Gelişmelerden endişeliyiz - Haberler
Haberi Paylaş

Tunus'taki darbe girişimine ABD'den ilk yorum: Gelişmelerden endişeliyiz

AA / Islam Doğru - Haberler | Dünya

Tunus'ta önceki gece Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclisin yetkilerini dondurarak, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırması ve mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını duyurmasının ardından ABD'den ilk açıklama geldi. Beyaz Saray'ın darbe olup olmadığı konusunda henüz bir tespitte bulunmadığını belirten sözcü Psaki, "Tunus'taki gelişmelerden dolayı endişeliyiz" dedi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in Meclis'in tüm yetkilerini dondurması ve Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden almasıyla ülke bir anda karıştı. Yaşanan gelişmelerle ilgili ABD'den ilk açıklama geldi.

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, "Durum hakkında daha fazla bilgi edinmek, sükuneti teşvik etmek ve Tunus'un demokratik ilkeler doğrultusunda ilerleme çabalarını desteklemek için hem Beyaz Saray'dan hem de ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzeyde Tunuslu liderlerle temas halindeyiz" ifadesini kullandı.

Ülkede yaşananlar hakkında Beyaz Saray'ın darbe olup olmadığı konusunda henüz bir tespitte bulunmadığını belirten Psaki, karar vermeden önce Dışişleri Bakanlığı'nın hukuki inceleme yapmasının beklendiğini kaydetti.

Tunus'ta hükümet ve muhalefet partilerine yönelik protestolar gerçekleştirilmiş, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti. Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de dün gece Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırdığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu. Hükümete yönelik bu girişimin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclise almamıştı. Cumhurbaşkanı Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir darbe olduğunu vurgulamıştı.

Tunus'taki darbe girişimine ABD'den ilk yorum: Gelişmelerden endişeliyiz
AA / Islam Doğru - Son Dakika Haberleri
500