ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı - Haberler
Haberi Paylaş

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı

AA / Hakan Çopur - Haberler | Dünya

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocaklarının "yabancı bir terör örgütü olup olmadığının araştırılmasını" öngören bir maddeyi de içeren 2022 Savunma Bütçe tasarısını kabul etti.

Demokrat Nevada Vekili Dina Titus tarafından 2022 Savunma Bütçe tasarısına (NDAA) eklenen bir madde, Dışişleri Bakanlığının "Ülkü Ocakları'nın yabancı bir terör örgütü olma kriterlerini karşılayıp karşılamadığının" araştırılmasının öngörüyor.

180 GÜN İÇİNDE RAPOR HAZIRLANACAK

Önceki gün Temsilciler Meclisi Kurallar Komitesince kabul edilerek NDAA metnine eklenen madde, tasarının yasalaşmasının ardından 180 gün içinde Dışişleri Bakanlığı'nın konuya ilişkin bir rapor hazırlayarak Kongre'ye sunmasını talep ediyor. Bakanlığın raporunda, Ülkü Ocakları'nın yabancı terör örgütü kriterlerini neden karşıladığı ya da karşılamadığını değerlendirmesi de bekleniyor.

BİDEN İMZALARSA YASALAŞACAK

Söz konusu maddenin bağlayıcı olabilmesi için savunma bütçe yasa tasarısının Senato'da da aynı şekilde kabul edilmesi ve Başkan Joe Biden tarafından imzalanarak yasalaşması gerekiyor.

ABD Temsilciler Meclisi, Ülkü Ocakları'nın araştırılmasına ilişkin maddeyi onayladı
AA / Hakan Çopur - Son Dakika Haberleri
Yorumlar (2)
senata silva:ABD'de Türk Milliyetçilerini terörist görüyorsa bu Türk Milliyetçilerinin övünecek madalyasıdır.
Gürcan Sevgi:Anladığım kadarıyla , Biden ve yönetimi kesinlikle kafayı yemiş. Yani ne yazacağıma karar veremedim açıkcası. Ülkü Ocakları'nın tam açılımı şu şekildedir. Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür vakfı. Bırakın terör örgütü ifadesiyle yan yana kullanılmasını, bunu haber yapmak bile habercilik anlayışına ters düşmektedir. Bir algı oyunudur. Ama zannedilmesin ki , biz bunları yeriz ... Saygılarımla .
500
title