Son Dakika: ABD, Kabil'deki büyükelçiliğini boşaltmaya başladı - Haberler
Haberi Paylaş

Son Dakika: ABD, Kabil'deki büyükelçiliğini boşaltmaya başladı

Haberler.com / Jülide İshakoğlu - Haberler | Dünya

Son dakika: Taliban'ın Afganistan'daki ilerleyişi sonrasında ABD, başkent Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde ABD istihbaratı, Taliban'ın Kabil'i anca 90 gün içinde ele geçirebileceğini belirtmişti.

Taliban bu sabah, Afganistan'ın doğusundaki önemli bir şehir olan Celalabad'ın kontrolünü ele geçirdi. Kabil'e oldukça yakın bir yerde ilerleyiş devam ederken, Taliban kontrolündeki ilerliyorken ABD başkent Kabil'deki büyükelçiliğini tahliye etmeye başladı.

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Şu anda binadan ayrılan küçük bir grup insan var, personelin çoğunluğu ayrılmaya hazır bir şekilde bekliyor. Elçilik çalışmaya devam ediyor" ifadelerini kullandı.

ABD istihbaratı Taliban'ın, Kabil'i 30 gün içinde ablukaya alabileceğini ve 90 gün içinde de ele geçirebileceğini belirtmişti. Kaynak olarak da bir ABD savunma yetkilisinin ABD istihbaratına atfen yaptığı açıklama gösterilmişti.

Reuters'in haberine göre, ABD büyükelçiliği boşaltılarken başka şehirlerden gelen ailelerin büyükelçilik önündeki korkulu bekleyişi sürüyor. Celalabad'ın düşüşü ayrıca, karayla çevrili Afganistan'a giden ana otoyollardan biri olan Pakistan şehri Peşaver'e giden bir yolun kontrolünü Taliban'a verdi.

Bir Afgan yetkilinin ise Celalabad Valisi'nin sivillerin hayatını kurtarmak için Taliban'ın geçişine izin verdiğini duyurdu. Böylelikle can kaybı ve yıkımdan kaçınılabileceğini belirtti.

Son Dakika: ABD, Kabil'deki büyükelçiliğini boşaltmaya başladıKabil ABD Büyükelçiliği

ABD liderliğindeki güçler, kalan birliklerinin büyük kısmını geçen ay geri çektikten sonra, Afgan ordusunun savunması çöktüğü için Taliban kampanyası hızlandı. ABD Başkanı Joe Biden Cumartesi günü , vatandaşların tahliyesine yardımcı olmak ve ABD askeri personelinin "düzenli ve güvenli" bir şekilde çekilmesini sağlamak için 5.000 askerin konuşlandırılmasına izin verdi. Bir ABD savunma yetkilisi, 82. Hava İndirme Tümeni'nden yeni onaylanmış 1000 askerin dahil olduğunu söyledi. Taliban, ABD ve diğer yabancı güçlerin geri çekilmesiyle son aylarda Afganistan'da hızlı ilerleme kaydetti. Şu ana kadar 34 vilayetin 26'sının kontrolü Taliban'ın eline geçti.

Jülide İshakoğlu
Haberler.com Haberler.com - Son Dakika Haberleri
Haberler.com - Son Dakika Haberleri

Afganistan, Dünya, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (2)
Vatan Sever:Abd ile Taliban ile antlasmis olmali ki, Rusya'yi guneyde oylamak icin. Cevap Yaz 2 3 Yayından Kaldır
Selin Akpınar :Bizim oradaki askerlerimiz ile ilgili bi haber var mı bildiğim kadarıyla 600 askerimiz oradaydı Cevap Yaz 1 4 Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title