ABD, F-35'lerde tam kapasiteli seri üretimi askıya aldı

ABD, F-35'lerde tam kapasiteli seri üretimi askıya aldı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Dünya

ABD Savunma Bakanlığı, teknik sorunlar nedeniyle 398 milyar dolarlık F-35 savaş uçakları programının tam kapasiteli seri üretimini askıya alarak, düşük hızlı seri üretime geçtiğini duyurdu.

Bloomberg'te yer alan habere göre Pentagon, 398 milyar dolarlık F-35 programının tam kapasite seri üretim faaliyetine geçişini teknik sorunlar nedeniyle süresiz olarak erteledi.

DÜŞÜK HIZLI SERİ ÜRETİM SÜRECEK

Pentagon'un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord'un Sözcüsü Jessica Maxwell, düşük hızlı seri üretimin (LRIP) ise devam edeceğini söyledi. Maxwell, "Teknik zorluklar ve Kovid-19'un etkisi", en pahalı ABD silah sisteminin testlerinin yapılacağı simülasyon tesisinin hazırlanmasını geciktirdi" diye konuştu.

F-35 üreticisi olan şirtket Lockheed Martin'den yapılan açıklamaya göre, koronavirüs salgınının, F-35 savaş uçağı üretiminde tedarik zincirini engellediği kaydedilmişti.

ÜRETİM YÜZDE 8 DÜŞTÜ

Söz konusu şirketin yüzde 8 daha az savaş jeti ürettiği ve 2020 yılı için ABD ve müttefiklerine 141 adet F-35 savaş uçağı teslim etme hedefini kaçırdığı ifade edilmişti. Lockheed Martin, 2020'de 123 uçak teslim ederek 2019'un sonlarında belirlediği hedefinin altında performans gösterdi. Mayıs ayında şirket, parça sıkıntısı nedeniyle hedefi 117-123 uçağa düşürmüştü.

TÜRKİYE F-35 PROGRAMINDAN ÇIKARILMIŞTI

ABD aynı zamanda Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi aldığı gerekçesiyle, Türkiye'yi F-35 savaş uçağı programından çıkarmıştı.

ABD, F-35'lerde tam kapasiteli seri üretimi askıya aldı
ABD, F-35'lerde tam kapasiteli seri üretimi askıya aldı
ABD, F-35'lerde tam kapasiteli seri üretimi askıya aldı

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları (21)
SERHAT: Bu uçakların görünümü hiç tatmin edici değil teneke gibi verseler bile almayalım
PİLOT: içi boş tamamen boyalı cilalı proje rusların su 35 ine karşı yapılıyor. bizim ostim de bile daha iyisi yapılır
VATANDAŞ: haberi doğru okuyun bozuk f35 satacağız diyorlar söyledikleri bunun kibar ve süslü yönü satın alan ülkeler tatmin edici bir şey bulmadıklarında biz düşük seri üretim yapıyoruz bunu da açıkladık diyecekler satın alınan uçaklar çöp çıkabilir alternatife bakılmalıdır benim görüşüm bu aksine de saygı duyarım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title