ABD Dışişleri Bakanı Rice, Ortadoğu'ya Geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Ortadoğu'ya Geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, İsrail ve Filistin'i Ziyaret Edeceği Belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice, Ortadoğu'ya Geliyor

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, İsrail ve Filistin'i ziyaret edeceği belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Rice'ın 3-7 Mart tarihleri arasında düzenleyeceği Ortadoğu ziyareti kapsamında İsrail ve Filistin'e gideceğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tom Casey, Rice'ın daha sonra Belçika'nın başkenti Brüksel'deki NATO bakanlar toplantısına katılacağını açıkladı. Ortadoğu ziyaretinde Rice'ın, Annapolis Zirvesi'nden sonra başlayan süreç çerçevesinde her iki tarafın yetkilileriyle bir araya geleceği kaydedildi. Tokyo ziyareti sırasında konuşan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin devletinin kuruluşu için 2008'in sonu olarak belirlenen takvime uyulamayabileceğini söyledi. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise, eğer bu yılın barış yılı olması sağlanamazsa, 'bu hedefi gerçekleştirmek için ileride başka bir fırsat yakalanamayacağı' uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'in bölgedeki yeni Özel Temsilcisi Robert Serry ise, Güvenlik Konseyi'nde yaptığı sunumda karamsar ifadeler kullandı. Serry İsrail ve Filistinlilerin, bu sürecin sonuca ulaşacağına ilişkin inançlarının çok zayıf olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Şubat ayında 625 milyon dolarlık anlaşma imzalayan Hindistan ve İsrail'in ortaklaşa füze üreteceği belirtiliyor. Hindistan, Rusya ile de BrahMos adlı güdümlü füzeyi üretiyor.

(İA-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA