ABD'de Kovid-19 tedavisi için ilk defa bir ilaç onaylandı

ABD'de Kovid-19 tedavisi için ilk defa bir ilaç onaylandı

23.10.2020 07:47 | Son Güncelleme: 23.10.2020 09:18

NEW ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), yeni tip koronavirüs tedavisinde kullanılmak üzere ilk defa bir virüs kırıcı ilacı onayladığını açıkladı. FDA tarafından onaylanan Veklury adlı ilaç, ABD Başkanı Donald Trump tarafından da kullanılmıştı.

California merkezli Gilead Sciences Inc. firmasının "Veklury" adlı ilacının, ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yürütülen geniş çaplı bir çalışmada iyileşme süresini beş gün kısalttığının görülmesi üzerine, Kovid-19 tedavisinde kullanılması FDA tarafından onaylandı.

ACİL DURUMLARDA İZİN VERİLİYORDU

FDA'dan yapılan açıklamada, "Veklury, koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle hastaneye kaldırılan en az 12 yaşında ve 40 kilonun üzerindeki kişilerin tedavisi için onaylanmıştır." ifadesi kullanıldı. Daha önce, koronavirüs tedavisi hastanede devam eden hastalar için acil durumlarda kullanılmasına izin verilen Veklury, Kovid-19 tedavisinde kullanılmak üzere FDA'dan onay alan ilk ilaç oldu.

ABD BAŞKANI TRUPM DA KULLANDI

Üretici firma da ilacın, koronavirüsün kendi kopyalarını vücutta çoğaltmak için kullandığı bir maddeyi engellediğini ve güvenli olduğundan emin olmak için hastalara önce böbrek ve karaciğer testleri yapılması gerektiği bilgisini verdi.

İlacın, sıtma tedavisinde kullanılan hidroksiklorokin ile alınmaması durumunda etkisinin azalabileceği ifade edildi.

Şimdiye kadar yaklaşık 50 ülkede onaylandığı ve geçici izne sahip olduğu belirtilen ilaç, ABD Başkanı Donald Trump tarafından da kullanılmıştı.

ABD'de Kovid-19 tedavisi için ilk defa bir ilaç onaylandı

Kaynak: Anadolu Ajansı / Mücahit Oktay

Haber Yorumları (2)
FATOŞ: Bencede bir ilaç var ama çıkarmıyorlar neden bukadar insanların ölmesini seyrediyorlar neden zenginler yaşıyorum fakirler ölüyor demekki parası olan yaşıyor olmayan ölüyor turap yaşıyor adam üç gün demedi iyileşti var ilaçı belkide türkiye bu ilacın parasını karşılayamıyordur bence öleceyiz biz kanser hastasıyız dokdora gidemiyoz
TEDAVİSİ BULUNDU: Dikkat edin sonra zamanlarda corona olan ünlü ve zenginler var ama ölen yok. Yani tedavisi var. Hatta bu ilaç değil başka bir ilaçtır. Ama henüz yeterince çok olmadığı ve tüm dünyaya fakirlere de yetmeyeceği için gizleniyor.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title