AB'nin 50. Yılı Berlin'de Düzenlenecek Şenlikle Kutlanacak

AB'nin 50. Yılı Berlin'de Düzenlenecek Şenlikle Kutlanacak

Almanya'nın Başkenti Berlin, 24 Mart 2007'de Avrupa Birliği (AB) Üyesi 27 Ülkenin Katılacağı, AB'nin Kuruluşunun 50. Yılı Şenliklerine Ev Sahipliği Yapacak.

AB'nin 50. Yılı Berlin'de Düzenlenecek Şenlikle Kutlanacak

Almanya'nın başkenti Berlin, 24 Mart 2007'de Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkenin katılacağı, AB'nin kuruluşunun 50. yılı şenliklerine ev sahipliği yapacak.

Avrupa Birliği'nin 50. yıl şenliklerinin, Almanya'nın başkenti Berlin'de kutlanacağını açıklayan Almanya Federal Hükümet Sözcüsü Ulrich Wilhelm, AB konusundaki bilgilendirme eksikliğini gidermek için, bu şenlikleri bir fırsat olarak gördüklerini söyledi. Wilhelm, "Berlin zaten turistleri çeken bir mıknatıs durumunda. Bu özel etkinlik nedeniyle, AB devlet ve hükümet başkanları ile büyükelçilerinin yanı sıra, en az 100 bin turistin Berlin'e akın etmesini bekliyoruz. Şenliğe katılacaklar için çeşitli etkinlikler hazırladık. Bunlar arasında tarihi Brandenburg Kapısı önünde düzenlenecek eğlencede 100 kadar dj, Joe Cocker gibi dünya çapında sanatçılar, ve 30 ayrı müzik grubu sahneye çıkacak. Aynı akşam tüm müzeler gece boyunca açık olacak. Düzenlenecek havai fişek gösterilerinin de, canlı yayınlar ile tüm dünyaya aktarılacağını düşünüyoruz" dedi.

Şenlik organizatörlerinden Prof. Sigfiried Paul ise, "AB şenliği Berlin için bir şans oldu. Şenliğin maliyeti 1,7 milyon Euro'yu bulacak. Bunun 300 bini sponsorlardan karşılanacak. Ayrıca bu kapsamda bir de sergi açılacak. Pek çok insan, AB'nin temelinin ne şekilde, nerede atıldığını bu sergide öğrenebilecek. Avrupa'nın ne denli renkli ve çok yönlü olduğunu da ayrıca göstermeye çalışacağız" diye konuştu.

(SE-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA