AA'ya Kazakistan Dostluk Madalyası Ödülü - - Haberler
Haberi Paylaş

AA'ya Kazakistan Dostluk Madalyası Ödülü -

AA - Haberler | Güncel

Kazakistan'ın 2050 Stratejisi ve Dosluk Madalyası Töreni Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev'in ev sahipliğinde büyükelçilik binasında düzenlendi.

Kazakistan'ın 2050 Stratejisi ve Dosluk Madalyası Töreni Kazakistan'ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev'in ev sahipliğinde büyükelçilik binasında düzenlendi.

Törende, Kazakistan'ın 2050 Stratejisi hakkında bilgi veren Tüymebayev, katılımcılara Kazakistan-Türkiye ilişkilerine verdikleri destekten dolayı teşekkür etti. Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasından bu yana geçen 22 yıl içinde çok önemli başarılara imza attığını belirten Tüymebayev, ülkesinin dünya genelinde en dinamik gelişen ekonomilerden biri olduğunu ifade etti. İki ülke ilişkilerinin önemine dikkat çeken Tüymebayev, karşılıklı yatırımların artırılması gerektiğini vurguladı.

Tüymebayev, Astana'da yapılacak EXPO-2017 için hazırlıkların sürdüğünü ifade ederek, verdiği destek için Türkiye'ye teşekkür etti.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil de Kazakistan ve Türkiye hem iki dost ve müttefik, hem de aynı kökten gelen iki kardeş devlet olduğunu kaydetti. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in Kazakistan'ın 2050'ye Uzanan Yolu" isimli ulusa sesleniş konuşmasında yer verdiği hedeflerin yakalanacağına canı gönülden inandığını belirten Pakdil, "Bu yolda kardeş Kazakistan devletine ve halkına başarılar diliyorum" dedi.

AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı da Türkiye ve Kazakistan'ın 2009'da stratejik haline geldiğini hatırlatarak, Nazarbayev'in ortaya koyduğu 2050 yılına uzanan perspektifin çok önemli olduğunu belirtti. Bostancı, modern dünyada her ülkenin uzun soluklu perspektif ortaya koymak zorunda olduğuna işaret etti.

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan ise Nazarbayev'in sadece dost ve kardeş ülkenin devlet başkanı olmadığı aynı zamanda bir Türk dünyası lideri olduğunu dile getirdi. Oğan, Nazarbayev'in Kazakistan'ı 50 yıl öteye götürecek anlaşmalar yapmakla kalmayıp Türk birliğini bir adım öteye götürecek konsey fikrinin de onun çabalarıyla bu güne geldiğini söyledi. Oğan,"Muhalefet ve iktidar her konuda anlaşamaz ama bir konuda hiç tereddüt olmaz. Bu, Türk Cumhuriyetleri, Kazaksitan konusu, dost ve kardeş Cumhuriyetler konusudur" dedi.

Sinema Sanatçısı Kadir İnanır da sinemanın iki ülke arasındaki ilişkileri geliştirip yüceltebileceğine dikkati çekerek, "Kazakistan ve Türkiye halklarının kardeşliği sonsuza kadar büyüsün, yücelsin. Bunu sanat ve kültürle özellikle sinemayla destekleyelim istiyoruz. Bunun için bütün Türk sinema çalışanları hazır bekliyorlar" dedi.

-AA'ya Kazakistan Dostluk Madalyası-

Konuşmaların ardından Büyükelçi Tüymebayev, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Melek'e AA'nın sağladığı katkılarından dolayı teşekkür ederek Kazakistan Dostluk Madalyası'nı takdim etti.

Salih Melek, "5 sene Genel Müdürlüğünü yaptığı Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü ile Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğini yaptığım Anadolu Ajansı ve çalışanları adına alıyorum. Anadolu Ajansı 8 dilden yayın yapacak, bütün dünya ve Türk dünyasıyla olan ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunacaktır" diye konuştu.

Kazakistan Dostluk Madalyası alanlar şöyle:

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili ve Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı, MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, Devlet Sanatçısı Kadir İnanır, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, PTT Genel Müdürü Osman Tural, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salih Melek, TRT Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren, TRT Avaz Genel Koordinatörü Yüksel Değercan, Nevşehir Emniyet Müdürü Mehmet Yüksel, Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Dünya Türkmenler Birliği Genel Başkanı İsmail Demirdüzen, araştırmacı-yazar Burhanettin Kapusuzoğlu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Kazak-Türk İş Konseyi Başkanı Mert Sarı, Sanatçı Orhan Çakmak, Akademisyen Kemalettin Özdemir, Ağaçlı AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Ağaçlı, İşadamı İsmail Karaosmanoğlu, Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Metehan Demir, Güneş Gazetesi Ankara Temsilcisi Talat Atilla, Turizm Tanıtma Platformu (TUTAP) Genel Başkanı Fikret Yıldız, Türk Dünyası Araştırmacı Gazeteci Seyfullah Türksoy, Yeni Asır gazetesi yazarlarından Hüseyin Kocabıyık, Sri Lanka Fahri Konsolosu Mahmut Uluer.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title