9. Boston Türk Belgesel ve Kısa Filmleri Yarışması Başladı - Haberler
Haberi Paylaş

9. Boston Türk Belgesel ve Kısa Filmleri Yarışması Başladı

AA - Haberler | Güncel
9. Boston Türk Belgesel ve Kısa Filmleri Yarışması Başladı

9. Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması, ünlü Yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filminin özel gösterimiyle başladı.

9. Boston Belgesel ve Kısa Film Yarışması, ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın Kış Uykusu filminin özel gösterimiyle başladı.

Yarışmanın açılış gecesinde, Boston Güzel Sanatlar Müzesi'nde Ceylan'ın Kış Uykusu filminin gösterimi beğeni topladı. Türk sinemasının 100. yılının da kutlandığı açılış gecesinde, gösterimin ardından bir de resepsiyon düzenlendi. Açılışa Boston Başkonsolosu Ömür Budak ile Turkish Cultural Foundation'ın (TCF) kurucularından Dr. Serpil Ayaslı'nın yanı sıra çok sayıda davetli ve seyirci katıldı.

Boston Globe gazetesi yarışmayı yılın en iyi belgesel etkinliklerinden birisi olarak duyururken, yarışma ve yarışma dışı olarak 40 filmin izleyicilerle buluşacağı etkinlikte, jürinin yanında seyirciler de En İyi Belgesel ve En İyi Kısa Film'i seçmek için oy kullanabiliyor. Yarışma, 15 Kasım'a kadar devam edecek.

Yarışmada belgesel film dalındaki finalistler:

100 Milyon Yıllık Yolculuk (Murat Toy, Arda Kalaycı), Benden Önce (Mehmet Emre Gül), Cennetin Düşüşü (Ersin Kana), Cibik (Turgay Kural), Dalgaya Direnmek (Zekiye Ergün), Diyar (Devrim Akkaya), Fırtına (Aydın Kapancık), Hay Way Zaman (Nezahat Gündoğan), Hibernation (Tomer Werechson), Kamilet (İlkay Nişancı), Külkedisi Değiliz (Emel Çelebi), Son Urartulu (Fuat Demirhan), Su Bedevileri (Ömer Güneş), Tepecik Hayal Okulu (Güliz Sağlam), Tonita's (Beyza Boyacıoğlu, Sebastian Diaz), Türkiye'de Caz (Batu Akyol).

Kısa film dalındaki finalistler:

8 Ay (Hüseyin Aydın Gürsoy), Ağrı ve Dağ (Hasan Serin), Avni Amca (Çiğdem Topaloğlu), Baba (Soner Sert), Cafe de Kitap (Emrah Cevher), Dayımın Evi (Şerif Polat), Dondurma (Serhat Karaaslan), Ella's Wedding Day (Dana Lerer), Fil Mezarlığı (Harika Uygur), Kıbrıs'a Mektuplar (Sholeh Zahraei, Kamil Saldun), Küçük Kara Balık (Özer Kesemen), Küçük Kara Balıklar (Azra Deniz Okyay), Merdivenler (Serdar Çotuk, Buğra Uğur Sofu), Mükemmel Bir Gün (Oğuzhan Kaya), Patika (Haşim Sezgin Kılıç), Patika (Onur Yağız), Roya (Alper Akdeniz), Serender (Seyid Çolak), Suret (Cüneyt Karakuş), The Chocolate Wrapper (Murat Kebir), Yoldaki Adam (Yusuf Özer), Ziazan (Derya Durmaz).

Boston'da 1964 yılından beri faaliyet gösteren TACS-NE tarafından düzenlenen yarışmanın ana sponsorluğunu Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, New York Kültür ve Tanıtma Ataşeliği, TCF ve Türk Hava Yolları yapıyor. - Washington DC

AA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Haberi Kaydet
title