6. Manisa Tarzanı Ödülü "Entelköy-Efeköy" Filmine!

6. Manisa Tarzanı Ödülü "Entelköy-Efeköy" Filmine!

6. Manisa Tarzanı ve Çevre Günleri'nde; "Manisa Tarzanı" ödülü, senarist ve yönetmenliğini Yüksel Aksu'nun üstlendiği "Entelköy-Efeköy" filmine verildi.

6. Manisa Tarzanı Ödülü

1 Haziran 2011, Çarşamba günü Manisa Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salon'da gerçekleşen törende ödülü; Yüksel Aksu ve film ekibi adına, filmin oyun tasarımını yapan Memet Ali Alabora aldı.

Hayatını doğaya adayan "Manisa Tarzanı" olarak bilinen Ahmet Bedevi'nin anısını yaşatmak ve kentlilere doğa sevgisini aşılamak amacıyla her yıl Manisa'da düzenlenen Manisa Tarzanı ve Çevre Günleri'nde; bir grup ekolojik aktivistin, mütevazı bir Ege köyüne yerleşmesini konu alan "Entelköy-Efeköy" filmi ödüle layık görüldü.

1963'te öldükten sonra, birçok kişiye doğayı korumak için ilham vererek efsaneye dönüşen "Manisa Tarzanı"nı anma amacıyla düzenlenen festivalde; "Entelköy-Efeköy" filmi oyun tasarımcısı Memet Ali Alabora, "Bu ödül, belki de bir filme, daha çekim aşamasındayken verilen ilk ödül. Bu ödül, bir Ege kentinin başka bir Ege kentine verdiği bir Ege dayanışması örneği… Bu ödülü önceden alan isimlerden birinin Hayrettin Karaca olması da bizim için çok özel. Hayrettin Karaca, belki de Manisa Tarzanı'ndan sonra doğa hareketi denince akla gelen ilk isim. Hayrettin Karaca bugünün Manisa Tarzanı!" dedi. Alabora, "Ege'nin neşesini bu filmde göreceksiniz. Herkesi Pınarcık ve Doğanbey köylerindeki çekimlere bekleriz. Çünkü bizim setimiz hepinize açık, ayranımız bol. Gelirken de bir eşek heykeli getirmeyi unutmayın!" diyerek sözlerini tamamladı.

2012 yılının başında vizyona girmesi planlanan, GalataFilm yapımı "Entelköy- Efeköy"; bir grup ekolojik aktivistin, yerleştikleri Ege köyünde kurulması gündemde olan termik santrali engelleme çabalarını, köylülerle aralarında geçen komik ve çarpıcı olayların öyküsünü konu alıyor. Filmin yapımcılığını; Beynelmilel filminin yönetmeni Muharrem Gülmez ile sinemaya "Anadolu'nun Kayıp Şarkıları" belgeselinde ortak yapımcı olarak adım atan Taha Altaylı üstleniyor.