Haberler

4 yıllık eğitimle zihinsel engelini yendi

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yüzde 70 zihinsel engeli bulunan Büşra İnci Durmaz'ın, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfında (ZİÇEV) gördüğü dört yıllık eğitimi sonrasında zihinsel engelli raporu kalktı.

Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde yüzde 70 zihinsel engeli bulunan Büşra İnci Durmaz'ın, Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfında (ZİÇEV) gördüğü dört yıllık eğitimi sonrasında zihinsel engelli raporu kalktı.

Topuk kanı testiyle 20 günlükken "fenilketonüri hiperfenilalaninemi" hastalığı dolayısıyla özel öğrenim güçlüğü, duyma gibi hastalıkların teşhisi konulan 6 yaşındaki minik Büşra İnci'ye, değişik hastanelerde yaklaşık 2,5 yıl tedavi sonrası zihinsel engelli raporu verildi.

Daha sonra ZİÇEV'de eğitim görmeye başlayan Büşra İnci'nin zihinsel engelli raporu, öğretmenleri ve ailesinin çabalarıyla 4 yıllık eğitimin ardından kalktı.

ZİÇEV öğretmeni Arzu Dülger, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Büşra İnci'nin yüzde 70 zihinsel engelli raporuyla ZİÇEV'e geldiğini belirterek, burada gördüğü ZİÇEV Erken Eğitim Programı sonrası yaşıtlarındaki çocuklar gibi normal biri haline geldiğini söyledi.

Büşra İnci'nin merkeze ilk geldiğinde anlama, dinleme, bekleme ve sıralama kavramlarının olmadığını anlatan Dülger, şöyle konuştu:

"Bunları benimsettirdikten sonra normal çocukların seviyesine gelebilmesi için ZİÇEV'in Erken Eğitim Programının bir çizelgesi var, o çizelgeye uygun eğitimler de verilmeye başlandı. Ayrıca Büşra İnci Durmaz'ın sağlık sorunları da tek tek tespit edilerek çözüldü. İnci'nin duyma problemi vardı. Kaslarında sıkıntıları vardı. Bunlar tedavi edildikten sonra İnci'nin öğrenme kabiliyeti arttı. Bütün bunlar bir araya gelince de dört yılda Büşra İnci Durmaz'ın yüzde 70 zihinsel engelli raporu kalktı."

Ailesinin katkısının çok büyük olduğunu belirten Dülger, "Annesi bir yıl boyunca burada bizim yaptığımız eğitimleri öğrenip evde uyguladı. İnci'ye çok büyük destek verdiler." dedi.

"Bir saniyelik göz teması kuramıyordu"

Anne Sevgi Durmaz da büyük bir mutluluk yaşadığını vurgulayarak, ZİÇEV'e teşekkür etti.

İnci'ye doğumdan 20 gün sonra topuktan alınan kanla özel öğrenim güçlüğü gibi hastalıkların teşhisinin konulduğunu anlatan Durmaz, "2,5 yıl boyunca Hacettepe'de tedavi gördü. Daha sonra İnci'ye özel eğitim gereksinimi konuldu. Biz birçok kurumu gezdikten sonra tavsiyelerle ZİÇEV'e başvurduk. Başladığımızda İnci 10 dakika sandalyede oturamıyordu. Bir saniyelik göz teması kuramıyordu. Hatta çoğu zaman otizm mi, disleksi mi gibi birçok şartları da eleyerek geldik. Özel öğrenim güçlüğü tanısı konulduktan sonrasında eğitim ve destekle belki bir yerlere getiririz diye düşündük." ifadelerini kullandı.

Raporu aldıktan sonra ailece tek amaçlarının raporu kaldırmak olduğunu belirten anne Durmaz, dört yıl boyunca yılmadan her gün özenle kızını kuruma getirdiğini söyledi.

Durmaz, öğretmeni izleyip yapılan eğitimi evde de uyguladıklarını dile getirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Bir yıl boyunca yapılan eğitimleri izleyerek evde ailece uyguladık. Sonraki dönemde İnci'nin duyma probleminin ortadan kalkması ile birlikte resmen çağ atladı. Birdenbire konuşmaya başladı. Her şey farklılaştı. Gecen sene bir romatizma hastalığı geçirdiğinde gelişimi durmuştu raporu kaldıramayacağım diye o zaman ümitsizliğe kapılmıştım ama çok şükür İnci süreci atlattı."

En büyük hayali fotoğrafçılık olan Büşra İnci Durmaz da okula başlayacağı için çok mutlu olduğunu belirtti.

Erken tanı çok önemli

ZİÇEV Spor Genel Koordinatörü Osman Akdemir ise özel öğrenim güçlüğü çeken çocuklarda erken teşhisin önemine vurgu yaparak, erken eğitimin başarı oranını artırdığını bildirdi.

Akdemir, "İnci, normal yaşıtlarının gösterdiği beceriler seviyesine erişti. Bu çok erken bir tanı konulması ve programın çok erken başlatılması ile başarıldı. Dolayısıyla ZİÇEV olarak ne kadar erken çocuklarımızla kucaklaşabilirsek aldığımız yol da o kadar fazla olacaktır." dedi.

Kaynak: AA / Kültür Sanat

Ankara Kültür Sanat Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın 'Şarap festivali' eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

İmamoğlu'ndan Erdoğan'ın "Şarap festivali" eleştirisine yanıt: Kendisine bilgi veren muhtemelen akşamdan kalmaydı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title