31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü

Eskişehir İl Sağlık Müdür Vekili Kadir Demirel, Türkiye'de 17 Milyon Kişinin Sigara Kullandığını ve Kansere Bağlı Tüm Ölümlerin Üçte Birinin Sebebinin Sigara Olduğunu Söyledi.

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü

Eskişehir İl Sağlık Müdür Vekili Kadir Demirel, Türkiye'de 17 milyon kişinin sigara kullandığını ve kansere bağlı tüm ölümlerin üçte birinin sebebinin sigara olduğunu söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü'nün, önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek için tüm dünyada her yıl 31 Mayıs'ın "Dünya Sigarasız Günü" olarak kutlanmasına karar verdiğini belirten Demirel, fiziksel aktivitelerin sigara içmenin engellenmesinde ve içen kişilerde sigaranın bırakılmasında en iyi seçenek olduğunu kaydetti. İl Sağlık Müdür Vekili Kadir Demirel, ülkede 17 milyon kişinin içtiği ve kansere bağlı tüm ölümlerin üçte birinin sebebi olan sigarayı ani bir kararla bırakmak yerine belirli bir tarih belirleyerek bırakmanın daha faydalı olduğunu ifade ederek, tiryakilere şu tavsiyelerde bulundu:

"Asla bırakma gününüzü, sizin için zor olan bir güne denk getirmeyin. Sınav ya da önemli bir toplantının olduğu günleri seçmeyin. Sigarayı bırakma tarihi yaklaştığında, sigara ile ilgili eşyaları (kül tablası, çakmak, kibrit gibi) kaldırın. Size sigarayı hatırlatan davranış kalıplarınızı değiştirmeye başlayın. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk bir kaç gün, biraz zor geçebilir. Ancak, sigarayı sizin bıraktığınızı ve kontrolün tamamen sizde olduğunu unutmayın. Sigara içmek için çok şiddetli istek duyarsanız biraz dolaşın, derin nefesler alıp verin ve sigarayı bırakma sebeplerinizi düşünün. Kazanacaklarınızı hatırlayın. Gerektiğinde bir uzmana danışarak yardım alın. Sigarayı bırakmak için yardımcı olan aparatlar hakkında bilgi edinin. Bunları kullanmak konusunda doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz."

Sigara bağımlılığından kurtulan bir insanın 20 dakika sonra kan basıncının düzeldiğini vurgulayan Demirel, "Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra kalp krizi riski azalmaya başlar. 72 saat sonra nefes alma kolaylaşır. 3-9 ay sonra öksürük ve göğüsteki hırıltılar azalır. 1 yıl sonra kalp hastalığı riski, halen içmeye devam eden kişilere göre yarı yarıya azalır. 5 yıl sonra ağız ve gırtlak kanserinden ölüm riski azalır. 10 yıl sonra kalp hastalığı riski hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner. 15 yıl sonra felç geçirme ve kalp krizi riski hiç sigara içmemiş birinin taşıdığı riskle aynı seviyeye iner" dedi.

(OÖ)

30.05.2007 21:22 TSİ

Kaynak: İHA