Haberler

Sadettin Tantan SEGBİS aracılığıyla dinlenecek

Abone Ol

Sadettin Tantan SEGBİS aracılığıyla dinlenecek Bayrampaşa Cezaevi'nde 21 yıl önce 12 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle sonuçlanan 'Hayata Dönüş' Operasyonu davasının görülmesine devam edildi.

Sadettin Tantan SEGBİS aracılığıyla dinlenecek

İSTANBUL - Bayrampaşa Cezaevi'nde 21 yıl önce 12 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle sonuçlanan 'Hayata Dönüş' Operasyonu davasının görülmesine devam edildi. Dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan SEGBİS aracılığıyla dinlenecek.

F tipi cezaevlerine ve tecrit sistemine karşı başlatılan ölüm orucu ve açlık grevlerine yönelik gerçekleştirilen, 32 kişinin öldüğü, 600'den fazla kişinin yaralandığı ve adına 'Hayata Dönüş' denilen operasyonun hukuki süreci devam ediyor. Son olarak; Bayrampaşa Cezaevi'nde 21 yıl önce 12 tutuklu ve hükümlünün ölümüyle sonuçlanan operasyonun davasının 47. celsesinin görülmesine devam edildi. Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada taraf avukatları hazır bulundu. Mahkeme Sadettin Tantan'ın tanık olarak dinlenmesine karar vermişti. Mahkeme heyeti, bir sonraki duruşmada Sadettin Tantan'ın SEGBİS aracılığıyla dinlenmesine karar verdi.

Sadettin Tantan'ı tanık olarak çağrılmasının üzerine, Tantan'ın avukatı daha önceki celsede müvekkilinin beyanında söyleyeceklerinin devlet sırrı kapsamında olacağı için mahkemeye dilekçe sunmuştu. Dilekçede, "Duruşma sırasında sadece mahkeme heyetine ifade verir. Duruşma sırasında kimse olmaz şeklinde" yer almıştı. Heyet tarafından reddedilmişti.

Bugün görülen duruşmada ise, dönemin İçişleri Bakanı Sadettin Tantan'ın avukatı vekaletname ile birlikte müvekkilinin özel koruma altında bulunması sebebi ile buna ilişkin belgeleri sunarak güvenlik tedbirleri çerçevesinde tanıklı yapmasının istediği hususları önceden bildirerek ifadesinin SEGBİS aracılığıyla bildirdiği adreste alınmasını talep ettiği dilekçeyi mahkemeye sundu.

"22 yıl sonra çıkıp devlet sırrı diyemez"

Müşteki avukatı Güçlü Sevimli, "Suçla ilgili bilgiler devlet sırrı kabul edilemez. Kendisi operasyondan bir gün sonra televizyonda operasyonla ilgili bilgileri kapsamlı şekilde anlatmıştı. Aradan 22 yıl sonra böyle bir usul uydurmuş. Operasyonla ilgili bilgi veren Tantan 22 yıl sonra çıkıp devlet sırrı diyemez. Bunun devlet sırrı olmadığı çok açık" dedi.

Mahkeme heyeti Sadettin Tantan'ın bildirdiği adresten SEGBİS aracılığıyla dinlenmesine karar vererek, duruşmayı erteledi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Sadettin Tantan Bayrampaşa 3. Sayfa Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title