EGM'den 'özel güvenlik' açıklaması: Mevzuatla verilmiş diğer görevleri yapabilir - Haberler
Haberi Paylaş

EGM'den 'özel güvenlik' açıklaması: Mevzuatla verilmiş diğer görevleri yapabilir

İhlas Haber Ajansı - 3. Sayfa
 - Güncelleme:
EGM'den 'özel güvenlik' açıklaması: Mevzuatla verilmiş diğer görevleri yapabilir

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), bazı basın yayın organlarında çıkan, "Yargıtay'dan emsal karar: Özel güvenlik görevlileri üst araması yapamayacak" haberlerinin gerçeği yansıtmadığını duyurdu ve bir açıklama yayınladı. Açıklamada "Özel güvenlik görevlileri, duyarlı kapıdan ve x-ray cihazından geçirme, dedektörle arama gibi önleyici aramanın yanı sıra mevzuatla verilmiş diğer görevleri yapabilir." denildi.

Birçok yayın organında özel güvenliklerle ilgili " Yargıtay'dan emsal karar: Özel güvenlik görevlileri üst araması yapamayacak" başlıklı haber yayınlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), çıkan haberler sonrasında bir açıklama yayınladı.

HABERLER YALANLANDI

Haberlerinin gerçeği yansıtmadığını duyuran Emniyet Genel Müdürlüğü, bazı basın yayın organlarında çıkan, "Yargıtay'dan emsal karar: Özel güvenlik görevlileri üst araması yapamayacak" başlıklı haberler için bir açıklama yayınladı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Özel güvenlik görevlileri, duyarlı kapıdan ve x-ray cihazından geçirme, dedektörle arama gibi önleyici aramanın yanı sıra mevzuatla verilmiş diğer görevleri yapabilir. Bu aramalar sonucunda suç teşkil edebilecek ve mahkemede delil olabilecek her türlü malzemenin temini için yapılacak aramalar mahkeme kararına göre yapılır.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun'un "Özel güvenlik görevlilerinin yetkileri" başlıklı 7'nci maddesi ile Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği'nin "Özel güvenlik görevlilerinin kontrol yetkileri" başlıklı 21'inci maddesinde, özel güvenlik görevlilerinin yetkileri tanımlanmıştır. Özel güvenlik görevlilerinin; koruma ve güvenliğini sağladıkları alanlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirme, bu kişilerin üstlerini dedektörle arama, eşyalarını X-ray cihazından veya benzeri güvenlik sistemlerinden geçirme ve görev alanında haklarında yakalama emri veya mahkümiyet kararı bulunan kişileri yakalama ve mevzuatla tanımlanmış diğer yetki ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Adli aramalar hakim kararı veya Cumhuriyet Savcısı emri ile yapılabilecek aramalar olup, sadece adli kolluk birimlerince yapılabilmektedir.

Polis dahil olmak üzere adli kolluk birimleri, adli aramaları gerekli adli mercilerden izin alarak yapmakta, suç soruşturmalarında elde edilen suç delillerine ilişkin iş ve işlemler Ceza Muhakemesi Kanununa ve mevzuatına uygun yürütülmekte ve gerekli tutanaklar tanzim edilmektedir.

Özel güvenlik görevlilerinin anılan kararda da belirtildiği üzere genel kolluk gibi adli arama yetkisi bulunmamakta ancak genel kolluğun olmadığı yerlerde görev yaparken güvenlik sistem ve cihazları ile önleyici amaçlı kontroller yapabilmekte, bir suç unsuru veya şüpheli durumla karşılaştığında genel kolluğa haber vererek şüpheli şahısları genel kolluk gelinceye kadar kontrol altında tutabilmekte, genel kollukça adli ve idari işlem tesis edilmesini sağlamaktadır.

Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı üzere, özel güvenlik görevlilerinin görev alanlarında Kanunca tanımlanmış yetkilerini Kanunda belirtildiği şekilde kullanmalarında engel bir durum bulunmamaktadır."

İhlas Haber Ajansı / 3. Sayfa

Emniyet Genel Müdürlüğü Yargıtay 3. Sayfa Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

Güray Dilli :

Üst araması yapamayacağını Yargıtay belirledi. Mevzuatta başka görevleri varsa yapabilirler

oturan:

Avmlerdeki güvenlikçiler resmen rüşvetçi kimini arıyor kimini aramıyor keyfi uygulama yapıyorlar dizel aracın bagajını açıp LPG varmı diye bakıyorlar resmen komedi.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title