3 Diplomalı Çiftçi, Keçiboynuzu Dopingiyle Kârını Katlayacak

3 Diplomalı Çiftçi, Keçiboynuzu Dopingiyle Kârını Katlayacak

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Mersin'de 3 üniversite bitirip iş bulamayan Sabit Toru, yetiştirdiği fidelerine keçiboynuzu pekmezi dökerek erken ürün vermesini sağladı.

Mersin'in Anamur ilçesinde, 3 üniversite bitirdikten sonra iş bulamayan 35 yaşındaki Sabit Toru, alternatif tarıma yönelerek yetiştirdiği fidelere keçiboynuzu pekmezi dökerek erken ürün vermesini sağladı.

3 ÜNİVERSİTE BİTİRİP ORGANİK ÜRÜN YETİŞTİRİCİLİĞİNE BAŞLADI

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Otobüs Kaptanlığı Bölümü, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Kafkas Üniversitesi Muhasebe Bölümü'nden mezun olan Sabit Toru, organik ürün yetiştiriyor.


KARINI KATLAYACAK

Bir ziraat mühendisi arkadaşının tavsiyesi ile daha önce harnup pekmezini salatalıkta deneyen Toru, erkenci ürün elde etti. Bunun üzerine yaklaşık 2 dönüm arazideki 65 dut ağacına keçiboynuzu pekmezi veren Sabit Toru, bu sayede daha yüksek kar etmeyi hedefliyor.


"DUT FİYATI SERADA 20, AÇIKTA 9 LİRA"

Toru, "Şu anda dut fiyatları serada olursa kilosu 20 liradan, açık alanda dikili olursa 8-9 liradan satılıyor. Ben de dutların erken olmasını sağlamak için harnup pekmezi veriyorum. Dutlar şu anda kızarmaya hatta siyahlaşmaya başladı. Bu nedenle piyasada fiyatlar düşmeden 13-14 liradan satış yapabileceğim. Böylece erken olgunlaşan dut fiyatı daha yüksek oluyor ben de kiloda yaklaşık 4 lira daha fazla kar elde etmiş oluyorum." dedi.


Erkenci ürün elde ederek sera maliyetinden kurtulduğunu kaydeden Toru, ürünlerinde bu yöntemi uygulamak isteyenlere de yardımcı olabileceğini söyledi.

3 Diplomalı Çiftçi, Keçiboynuzu Dopingiyle Kârını Katlayacak

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title