27. New York Türk Günü Yürüşü

27. New York Türk Günü Yürüşü

Bu Sene 27.'si Yapılan New York Türk Günü Yürüyüşü, Büyük Bir Coşkuyla Devam Ediyor.

27. New York Türk Günü Yürüşü

Bu sene 27.'si yapılan New York Türk Günü Yürüyüşü, büyük bir coşkuyla devam ediyor.

Yerel saatle 12.00'de (TSİ 19.00) başlayan ve 2 saat süren yürüyüş, Türkevi yakınlarındaki parkta sona erdi. Burada bir konuşma yapan Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) Başkanı Kaya Boztepe, bugünün Türkler açısından çok önemli olduğunu, binlerce Türk'ün bir araya gelerek güçlerini gösterdiğini ifade etti. Ancak bundan daha önemlisinin Türklerin siyasette de yer alması olduğunu kaydeden Boztepe, kendisine Cumhuriyetçi Parti'den adaylık teklifi geldiğini, bundan onur duyduğunu söyledi. Teklifi değerlendireceklerini ve gerekirse kapı kapı gezip tüm Türkleri oy vermeleri için kayıt ettireceklerini dile getiren Boztepe, Türklerin bu şekilde ABD'de daha güçlü olabileceğini vurguladı.

Yürüyüşe katılan Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu ise konuşmasına, yürüyüşe katılan ve destek veren herkese teşekkür ederek başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan selam getirdiğini kaydeden Yazıcıoğlu, Boztepe'nin temennilerine katıldığını ifade ederek, Türklerin ABD'de daha etkin olabilmesi için siyasette yer almalarının gerekliliğini ifade etti.

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy ise, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ziyaretleriyle daha iyi bir ivme kazandığını ve çok iyi bir konuma geldiğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış da yaptığı konuşmada, yürüyüşe katılanlara teşekkür etti. Bağış, yıllar önce kendisinin TADF Başkanı olarak bu yürüyüşleri düzenlediğini, bugün ise Türkiye'den gelerek yürüyüşe katılmaktan büyük gurur duyduğunu söyledi.

Etkinlik, konuşmaların ardından Safiye Soyman konseri ve Ankara Olgunlaştırma Enstitüsü'nün defilesiyle devam ediyor. Etkinlikte halk oyunları gösterisi de yapılacak.

Etkinliğe Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu ile grup üyeleri Cüneyt Yüksel, Fatoş Gürkan, Canan Candemir Çelik, Nursuna Memecan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi, MHP İstanbul Milletvekili Mithat Melen, KKTC New York Temsilcisi Büyükelçi Kemal Gökeri, Azerbaycan'ın BM Daimi Temsilcisi Askın Mehdiyev, Ankara Valisi Kemal Önal, Giresun Valisi Mustafa Taşkesen, Silivri ve Keşan kaymakamları olmak üzere Türk-Amerikan toplumundan kalabalık bir davetli topluluğu katılıyor.

(HE-İB-İB-CC-D)