2016 Tarihi Bir Yıl Olacak"

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin, 2016'nın tarihi bir yıl olacağını belirterek, "B1 Futbol, Goalball Bayan ve Goalball Erkek Milli Takımlarımız'ın kota alması sonucu, tarihimizde ilk kez, 3 milli takımla Paralimpik Oyunları'na katılmanın gururunu yaşayacağız" dedi.

2016 Tarihi Bir Yıl Olacak

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Abdullah Çetin, 2016'nın tarihi bir yıl olacağını belirterek, "B1 Futbol, Goalball Bayan ve Goalball Erkek Milli Takımlarımız'ın kota alması sonucu, tarihimizde ilk kez, 3 milli takımla Paralimpik Oyunları'na katılmanın gururunu yaşayacağız" dedi. 

Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl yapılan Avrupa Şampiyonaları'nda, B1 Futbol, Goalball Bayan ve Goalball Erkek Milli Takımları'nın, altın madalya kazandığını hatırlatarak, "Bu 3 kategoride de Avrupa şampiyonu olduk ve 2016 Rio Paralimpik Oyunları'na katılma hakkı elde ettik. Paralimpik oyunlarında ilk kez 3 takımla birden temsil edileceğiz. Mutlu ve gururluyuz" diye konuştu. 

Geçen yıl yapılan Görme Engelliler Avrupa Judo Şampiyonası'nda yine bir ilki gerçekleştirerek, 1 altın, 5 bronz madalya aldıklarını ve 3'ü kadın 6 sporcularının kota aldığını kaydeden Çetin, atletizmde ise 9 sporcunun, Dünya Şampiyonası'nda paralimpik barajını geçtiğini kaydetti.  

Federasyon olarak 2015 yılı için belirledikleri hedefleri aştıklarının altını çizen Çetin, "2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda, 3 takım branşı da dahil toplam 37 sporcuyla ülkemizi temsil edeceğiz. Ayrıca, 2015 yılında katılmış olduğumuz uluslararası müsabakalarda milli takım sporcularımız 32 altın, 18 gümüş ve 31 bronz madalya kazandı. Öte yandan yıl içinde 369 görme engelli bireyi de spora kazandırdık" ifadelerini kullandı.  

Abdullah Çetin, bu yıl en az 500 görme engelli bireyi spora kazandırmayı hedeflediklerini anlatarak, "2015 yılında elde ettiğimiz başarılara yenilerini ekleyerek, 2016 Rio Paralimpik Oyunları'nda ülkemizi gururla temsil etmek ve İstiklal Marşımızı okutmak istiyoruz" dedi.