2013 Deafolimpik Oyunları'na Doğru

Türkiye, Bulgaristan'da bu yaz düzenlenecek oyunların ana sponsoru oldu

2013 Deafolimpik Oyunları'na Doğru

Türkiye, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da bu yaz düzenlenecek 2013 Deafolimpik Oyunları'nın (İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları) ana sponsoru oldu.

Sofya'da 26 Temmuz–4 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek oyunlar ile Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenecek 2017 Deafolimpik Oyunlarının Komite Başkanı ve Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) CEO'su Mark Cooper, Deafolimpik Komitesi Medya ve PR yetkilileri Engin Avcı ve Murat Aytekin, Bulgaristan Gençlik ve Spor Bakanı Mariana Georgieva ile görüştü.

Görüşme sonucunda, 2013 Sofya'nın ana sponsorluğu, televizyon yayın hak ve yetkileri Türkiye'ye verildi.

Engin Avcı, görüşmeden sonra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Sofya 2013'ün ana sponsoru olmasına ilişkin bir karar alındığını ifade ederek, taraflar arasındaki imzaların bir hafta içerisinde atılacağını söyledi.

Avcı, İstanbul'un 2020 Olimpiyat Oyunları adaylığı için Sofya'daki çalışmalar konusunda Bulgar makamlarından yetki istediklerini belirtti.

Mark Cooper da Bulgaristan'da düzenlenecek oyunlarla ilgili, Sofya'nın ikinci kez bu oyunlara ev sahipliği yapacağını belirtti. Cooper,  "Bulgaristan devleti bu alandaki girişimleri ile bir gelenek yaratmaktan dolayı gurur duymalı. Yaptığım görüşmeler sonucu Sofya'nın hazırlığını ciddi olarak yürüttüğünü gördüm. İlgili spor tesislere katılımcıların erişimi kolaylaştırılıyor" değerlendirmesinde bulundu. - Ankara