15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü"

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü"

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

Sakarya'da, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Sakarya'da, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.

AK Parti Sakarya milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Mustafa İsen, Ali İhsan Yavuz ve Ayhan Sefer Üstün ile Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, AK Parti İl Başkanı Fevzi Kılıç ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Vali İrfan Balkanlıoğlu'nu ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Vali Balkanlıoğlu, Sakarya Valiliği'ne atandığında makam odasının gazilik unvanına sahip olduğunu bildiğini söyledi.

Büyük bir sorumluluğun üzerinde olduğunu hissettiğini aktaran Balkanlıoğlu, şunları kaydetti:

"Burası, milli iradeyi gasbetmeye çalışan yağmacılar tarafından işgal edilmiş ve 1,5 saat kadar bu makamları kirli elleriyle kirletmeye çalışmışlar. Dönemin valisini bir nevi esir alıp götürmeyi hedeflemişler. Vali beyin tesadüfen burada olmaması, belki daha büyük sıkıntıların önüne geçilmesine yol açmış. Hayatını ortaya koyan Sakaryalı vatansever kardeşlerimizin buraya gelmesi ve burada Valiliği işgalcilerden kurtarması, kendilerine doğrultan silahlara göğüslerini siper etmeleri, her türlü takdirin üzerindedir. Bunu çok az insan yapabilir.

Bunlar ateş etmekten de çekinmemiş, onlarca insanımızı burada yaraladılar. 'Bayrağımız gönderden inmesin, bağımsızlığımız ve ulusal bütünlüğümüz tehlikeye düşmesin, milli iradeye sahip çıkalım' diye bu insanlar, burada kendi canlarını ortaya koymuşlar. Allah hepsinden razı olsun, başka acılar yaşatmasın ve hainlere fırsat vermesin. Bu anlamlı ziyaretten ötürü herkese teşekkür ediyorum."

Toçoğlu da 15 Temmuz'da FETÖ'nün darbe girişiminin yaşandığı gece Sakarya Valiliği'nin işgal edilmeye kalkışıldığını anımsattı.

Kentin farklı kesimlerinden gelen vatandaşların katkısıyla Valiliğin hainlerden temizlendiğini anlatan Toçoğlu, "Sivil toplum kuruluşları milletvekillerimiz, rektörümüz ve diğer katılımcılarımızla birlikte sizin şahsınızda hemşehrilerimize şükranlarımızı arz ediyoruz. Temennimiz; ülkemizin bir daha böyle hain bir kalkışmaya uğramamasıdır. Bunun için böyle günleri hiçbir zaman unutmayacağız ve gerekli çalışmaları yaparak tedbirlerimizi alacağız." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Vali Balkanlıoğlu ve protokol üyeleri, Serdivan Şehitliği'ni, Hanlıköy Şehitliği'ni ve şehit kaymakam Muhammed Fatih Safitürk'ün kabrini ziyaret etti.

Kur'an-ı Kerim okunan ve dua edilen ziyaretlere, şehit yakınları, İl Jandarma Komutanı Albay Emin Dursun, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, belediye başkanları ve gaziler de katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title