15'i Nobel ödüllü 100 bilim insanından çağrı: Genç gönüllülere koronavirüs bulaştıralım
BBC

15'i Nobel ödüllü 100 bilim insanından çağrı: Genç gönüllülere koronavirüs bulaştıralım

15'i Nobel ödülü sahibi 100'den fazla bilim insanı, aşının koruma sağlayıp sağlamayacağını görmek için gönüllülere aşı yapıldıktan sonra koronavirüs bulaştırılması çağrısında bulundu. 140 ülkeden binlerce kişi bu çağrıya olumlu yanıt verdi.

16.07.2020 12:12 | Son Güncelleme: 23.07.2020 08:50

"1 Gün Daha Erken" adlı bilim insanları grubu, aşının koruma sağlayıp sağlamayacağını görmek için gönüllülere aşı yapıldıktan sonra koronavirüs bulaştırılması çağrısında bulundu. 15'i Nobel ödülü sahibi 100'den fazla bilim insanının bu çağrısına 140 ülkeden 31.254 kişi olumlu yanıt vererek gönüllü olmak istediğini bildirdi.

Grubun ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne (NIH) hitaben yayımladığı açık mektupta, bu denemelerin etkili bir aşı geliştirilmesini hızlandırabileceği belirtildi. Oxford Üniversitesi Kovid-19 aşı programının direktörü bu çalışmaların "uygulanabilir ve bilgilendirici" olacağını söyledi.

"ETİK AÇIDAN UYGUN"

Dünya genelinde halihazırda 23 koronavirüs aşısı deneme safhasında. Bilim insanlarına göre bu aşıların etkili olduğunu görmenin tek yolu, yeterli sayıda gönüllünün art arda, günlük yaşamlarında virüse maruz kalması ve hasta olmamaları.

Mektupta imzası bulunan bilim insanları bunun şansa bırakılmaması gerektiğini ve bu tür denemelerin etik açıdan uygun olduğunu söylüyor. Bilim insanları, kontrollü koşullarda hastalık bulaştırılacak genç ve sağlıklı kişiler için riskin çok büyük olmadığını, genç ve sağlıklı gönüllüler üzerinde yapılacak denemelerin topluma büyük faydalar sağlayacağını öne sürüyor.

Mektupta şöyle deniyor:

"Denemeye katılacak kişilerin görece genç ve sağlıklı olması gerekiyor. Sağlıklı ya da sağlıksız 20-29 yaş grubundakilerde koronavirüsten ölme riski, böbreklerini bağışlayan kişilerdekiyle aynı düzeyde. Başka hastalıkları olan kişilerin denemelere dahil edilmemesiyle risk önemli ölçüde düşecek."

ABD ULUSAL SAĞLIK ENSTİTÜLERİ: TARTIŞILABİLİR

Mektuba imza koyan bilim insanları arasında koronavirüs aşısı prototipi geliştiren Oxford Üniversitesi Jenner Enstitüsü Direktörü Prof. Adrian Hill de bulunuyor. Prof. Hill, gönüllüler üzerindeki denemelerin birkaç ay içinde başlamasının mümkün olduğunu söylüyor.

NIH Direktörü Dr. Francis Collins, "Gönüllü denemeleri masada. Ama plan yapmaya başlamak için değil, tartışılması için masada" dedi.

15'i Nobel ödüllü 100 bilim insanından çağrı: Genç gönüllülere koronavirüs bulaştıralım
BBC
Haber Yorumları (5)
IRFAN: Şu bilimin geldiği noktaya bakın!... utanç verici, ibretle izliyoruz...
STELL: kendi çocuklarınızda torunlarınızda deneyiniz lütfen
TARHANA OSMAN: 300 yıldır bilim üretemeyen, tek bir Icad yapamayan , bugün evimizde kullandığımız tek bir aleti bulamayan ecdadın torunları bak nasıl yorumlar yapacak şimdi.. Aşıyı şimdi bulun. Fatih Sultan Mehmet Şahi topu bulmuş son icad. Alllah için şu Islam alemi bir tek Icad yapsa da bunu Müslümanlar buldu insanlığa armağan etti diyelim.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title