15. Altın Koza Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu

15. Altın Koza Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu

15. Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film Ödülü" Özcan Alper'in Yönettiği "Sonbahar" Filmine Verildi.

15. Altın Koza Film Festivali'nde Ödüller Sahiplerini Buldu

15. Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film Ödülü" Özcan Alper'in yönettiği "Sonbahar" filmine verildi.

Altın Koza Film Festivali'nde ödüller, Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda düzenlenen, sunuculuğunu Ayşe Nur Yazıcı ve Emre Karayel'in üstlendiği törenle sahiplerini buldu. Son dönemde çekilen 12 Türk filminin yarıştığı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film Ödülü" Özcan Alper'in yönettiği "Sonbahar"a verilirken, "Büyük Jüri Yılmaz Güney Özel Ödülü" ise İnan Temelkuran'ın yönettiği "Made In Europe" filminin oldu. "Jüri Özel Ödülü" ise yaratıcı ortak çalışma nedeniyle "Sonbahar" filminin yönetmeni Özcan Alper, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran ve sanat yönetmeni Canan Çayır'a gitti. Festivalin "En İyi Yönetmen Ödülü"nü ise "Made In Europe" filmiyle İnan Temelkuran aldı.

"En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü" Nokta filmiyle Ercan Yılmaz'a, "En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü" Gölge filmiyle Selda Çiçek'e verilirken; 15. Altın Koza Film Festivali'nde "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü", "Ara" filmindeki rolüyle Selen Uçar ve "Gitmek" filmindeki rolüyle Ayça Damgacı arasında paylaştırıldı.

"En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" ise "Made In Europe" filminin 18 erkek oyuncusu Teoman Kumbaracıbaşı, Murat Öncül, Ali Çelik, Murat Makçı, Murat Kılıç, Ruhi Sarı, Mustafa Kırantepe, Hasan Şahintürk, Barış Yıldız, Emin Gürsoy, İnan Temelkuran, Güven İnce, Kadir Çermik, Ali Rıza Kubilay, Öner Erkan, A. Mümtaz Taylan, İnan Ulaş Torun ve Aykut Kayacık'a verildi.

"En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü", "Sonbahar" filmindeki oyunuyla Megi Kobaladze'ye, "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü" ise "Gölge" filmindeki oyunuyla Serkan Ercan'a verildi.

"Umut Veren En İyi Genç Kadın Oyuncu" kategorisinde ise ödüle "Saklı Yüzler" filmiyle Şenay Aydın değer görülürken, aynı kategoride "En İyi Genç Erkek Oyuncu Ödülü"nü alan isim "Ulak" filmindeki rolüyle Kaya Akaya oldu.

15. Altın Koza Film Festivali'nde "En İyi Senaryo Dalı"nda ödül heykelciğini alan isim "Ara" filmiyle Ümit Ünal oldu. "En İyi Müzik Dalı"nda "Nokta" filmiyle Mazlum Çimen, "En İyi Kurgu Dalı"nda "Ara" filmiyle Çiçek Kahraman ödüle değer görüldü.

"En İyi Stüdyo Ödülü"nü ise "Nokta" filmiyle 2/35 ve "Beyaz Melek" filmiyle Zound paylaştı.

Festivalde "Halk Jürisi Ödülü" ise Çağan Irmak'ın yönettiği "Ulak" isimli filme verildi.

15. Altın Koza Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda şu filmler yarıştı:

Ara - Yönetmen: Ümit Ünal Beyaz Melek - Yönetmen: Mahsun Kırmızıgül Gitmek - Yönetmen: Hüseyin Karabey Gölge - Yönetmen: Mehmet Güreli Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi - Yönetmen: Mehmet Eryılmaz Made In Europe - Yönetmen: İnan Temelkuran Mülteci - Yönetmen: Reis Çelik Nokta - Yönetmen: Derviş Zaim Saklı Yüzler - Yönetmen: Handan İpekçi Sonbahar - Yönetmen: Özcan Alper Tatil Kitabı - Yönetmen: Seyfi Teoman Ulak - Yönetmen: Çağan Irmak Bu arada, yerli ve yabancı sinema ve medya konuklarından oluşan yaklaşık 600 kişilik davetli topluluğunun izlediği törende, Akdeniz Ülkeleri Uluslararası Kısa Film Yarışması ile Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması'nda dereceye girenlere de ödülleri verildi.

(MT-NÇ-Y)