13. İstanbul Bienali'ni 5 Ayrı Sergi Mekânında 337 Bin 429 Ziyaretçi Gezdi

13. İstanbul Bienali'ni 5 Ayrı Sergi Mekânında 337 Bin 429 Ziyaretçi Gezdi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 13.İstanbul Bienali, sona erdi.

13. İstanbul Bienali'ni 5 Ayrı Sergi Mekânında 337 Bin 429 Ziyaretçi Gezdi

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 13. İstanbul Bienali, sona erdi. Kapılarını açtığı 14 Eylül tarihinden itibaren rekor sayıda izleyiciyi ağırlayan 13. İstanbul Bienali'ni açık kaldığı 5 hafta boyunca, 5 sergi mekânında 337 bin 429 ziyaretçinin gezdiği açıklandı. Bu rakamla 13. İstanbul Bienali 2011'de yapılan bianelin ziyaretçi sayısını üçe katlamış oldu. "Anne, ben barbar mıyım?" başlığıyla Fulya Erdemci küratörlüğünde gerçekleştirilen 13. İstanbul Bienali,kamusal bir alan yaratma ve herkese ulaşabilme amacıyla bu yıl ücretsiz olarak yapıldı. Bienal sergileri,Antrepo no.3, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, ARTER, SALT Beyoğlu ile İMÇ 5. Blok'taki 5533'te yer aldı.

İKSV'den yapılan açıklamada, farklı kuşaklar ve coğrafyalardan 88 sanatçı ve sanatçı grubunun işlerinin yer aldığı 13. İstanbul Bienali'ne Türkiye'den 11 sanatçının ve 2 sanat grubu/sivil kolektifin yanı sıra, hem Türkiye'den hem de yurtdışından sanatçıların birlikte oluşturduğu 3 ayrı sanatçı işbirliği de katıldıği belirtildi. Açıklamada 13. İstanbul Bienali'nin bugüne kadar Türkiye'den en yüksek sayıda katılımın sağlandığı bienallerden biri olduğu vurgulanarak,İstanbul Bienali'nin her yıl daha da fazla izleyiciye ulaştığı ve 2005 yılında gerçekleştirilen 9. İstanbul Bienali sergilerini yaklaşık 51 bin, 2007 yılındaki 10. İstanbul Bienali sergilerini yaklaşık 91 bin, 2009 yılındaki 11. İstanbul Bienali sergilerini yaklaşık 101 bin kişi ve 2011 yılındaki 12. İstanbul Bienali'ni 110 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. 13. İstanbul Bienali kapsamında çocuklar ve gençler için yapılan eğitim programları İKSV ve PACE Çocuk Sanat Merkezi işbirliğinde, Koç Holding'in desteğiyle düzenlenen eğitim programları, bienal süresince Antrepo no.3'te, 8-18 yaş grupları arasındaki çocuklarla yapıldı. Genç sanatseverlerden yoğun ilgi gören eğitimlere bu yıl yaklaşık 3 bin öğrenci katıldı.

-ULUSLARASI BASININ İLGİSİ-

İKSV'den verilen bilgiye göre, 13. İstanbul Bienali, uluslararası basında International Herald Tribune/ New York Times, Wall Street Journal, CNN International (ABD); The Guardian, BBC (İngiltere); Frankfurter Allgemeine Zeitung, Tageszeitung, Tagesspiegel (Almanya); Il Sole 24 Ore, La Repubblica, Il Manifesto (İtalya); El Pais, El Mundo (İspanya), Le Monde, Liberation (Fransa), Folha de Sao Paulo (Brezilya) gibi dünyanın en önemli gazetelerinin de aralarında olduğu, 500'den fazla habere konu oldu.Öte yandan, sergi fotoğraflarını içeren ve bienalin kavramsal çerçevesi bağlamında makaleler ve yazıların yer alacağı Bienal Kitabı ise Aralık ayından itibaren İKSV Tasarım Mağazası ve kitapevlerinden temin edilebilecek.

Kaynak: ANKA