Zonguldak'ta 8 Madencinin Öldüğü Facianın Davasında Mütalaa Verildi

Zonguldak'ta 8 Madencinin Öldüğü Facianın Davasında Mütalaa Verildi

Zonguldak'ta 8 madencinin öldüğü facianın davasında mütalaa verildiZONGULDAK'ta 6 yıl önce Türkiye Taşkömürü Kurumu'na(TTK) ait kömür ocağında 8 madencinin öldüğü kazayla ilgili görülen davada mahkemeye mütalaasını sunan savcı, dönemin TTK Kozlu Müessese Müdürü olan, şu anda TTK Genel Müdürü...

Zonguldak'ta 8 madencinin öldüğü facianın davasında mütalaa verildi

ZONGULDAK'ta 6 yıl önce Türkiye Taşkömürü Kurumu'na(TTK) ait kömür ocağında 8 madencinin öldüğü kazayla ilgili görülen davada mahkemeye mütalaasını sunan savcı, dönemin TTK Kozlu Müessese Müdürü olan, şu anda TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, taşeron firma Star İnşaat Genel Müdürü Şafak Sırrı Demirel'inde aralarında bulunduğu 5 tutuksuz sanık hakkında, 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep etti.

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında 7 Ocak 2013'te yerin 630 metre altında ani metan gazı püskürmesi sonucu meydana gelen kazada, taşeron firmada çalışan 8 maden işçisi öldü. Kazanın olduğu dönemde TTK Kozlu Müessese Müdürü olan ve şu anda TTK Genel Müdürü olan Kazım Eroğlu, TTK Kozlu Müessese Müdür Yardımcısı Nurettin Yılmaz, şube müdürü Ahmet Aktaş, taşeron firma Star İnşaat Genel Müdürü Şafak Sırrı Demirel, şirket ortağı İlal Köksal, şirket görevlileri Ersin Koparan, Mustafa Ünlü, firma mühendisleri Yüksel Keskin, Murat Çınar ve Uğur Öztürk hakkında 'bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek' suçundan dava açıldı. Zonguldak 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam eden davanın 16'ncı duruşması bugün görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıkların avukatları ve ölen maden işçilerinin yakınları katıldı. Mahkeme heyeti, önceki duruşmada ODTÜ'den gelen rapora karşılık daha önceden mahkemeye gönderdikleri raporda kaçınılmazlık faktörüne değinmeyen Bülent Ecevit Üniversitesi bilirkişi heyetinden bu konuda görüş alınmak üzere ek rapor talep etmişti. Gelen ek raporu okuyan mahkeme başkanı, sanıklara yöneltilen kusur oranlarında bir değişiklik olmadığını ancak yaşanan olayda kısmen de olsa kaçınılmazlık olgusunun olduğunun kanaatine varıldığını ifade etti.

SAVCI MÜTAALASINI SUNDU

Cumhuriyet Savcısı, raporların tamamlanmasının ardından olayla ilgili mütalaasını mahkemeye sundu. Taşeron firmanın sözleşmede bulunmasına rağmen teknik nezaretçi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirmediği belirtilen mütalaada, sondaj çalışmalarının da yetersiz olduğunu ifade edilerek, "Gerekli güvenlik önlemlerini almayarak ateşleme sırasında olay mahallinde en fazla 3 personel bulundurması gerekirken olay mahallinde çok sayıda işçinin bulundurulması suretiyle neticenin meydana gelmesinde veyahut ta neticenin ağırlaşmasında kusurlu olduklarının sabit olduğu ve buna göre taşeron firma genel müdürü Şafak Sırrı Demirel ve genel müdür yardımcı İlal Köksal, proje sorumlusu Ersin Koparan'ın asli olarak kusurlu oldukları, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu'nun, müesses müdür yardımcısı Nurettin Yılmaz'ın denetim görevlerini yeterli şekilde yapmadıklarından tali kusurlu oldukları anlaşılmıştır' denildi.

'TÜM SANIKLARIN KUSURLU OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM'

Ölen işçilerin yakınlarının avukatı Murat Kemal Gündüz, tüm sanıkların kusurlu olduğunu düşündüklerini belirterek, "Davayı açan savcı iddianamesinde bütün sanıklar için bilinçli taksirle ölüme neden olmaktan dava açmıştı. Yani tüm sanıkların bu sonucun doğacağını bile bile hareket ettiklerini düşünerek bu cezayı istemişti. Toplanan deliller iddianameyi pekiştirmesine rağmen duruşma savcısı sadece 5 sanığa bilinçli taksir olmadan sadece taksirle ceza talep etmesi, 5 sanığa beraat istemesi bizce usule uygun değildir. Biz buna karşı savunmamızı gelecek duruşma yapacağız." dedi.

Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanıklar Şafak Sırrı Demirel ve İlal Köksal, Ersin Koparan, Kazım Eroğlu ve Nurettin Yılmaz'ın 'taksirle ölüme neden olmak' suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar cezalandırılmasını talep etti. Diğer sanıkların ise üzerlerine atılı suçları işlediklerine dair kesin ve inandırıcı delil olmadığından beraatlerine karar verilmesini istedi. Mahkeme heyeti, mütalaaya karşı avukatların savunma yapması için duruşmayı erteledi.

Kaynak: DHA