Yozgat'ta Su Baskınları Köylerin Ulaşımını Vurdu

Yozgat'ta Su Baskınları Köylerin Ulaşımını Vurdu

Yozgat'ın Çekerek İlçesinde Eriyen Kar Suları Nedeniyle Çekerek Irmağı Taşınca, 25 Köyü İlçeyle Bağlayan Yol ve Köprülerle Birlikte Ekili Alanlar Sular Altında Kaldı.

Yozgat'ta Su Baskınları Köylerin Ulaşımını Vurdu

Yozgat'ın Çekerek ilçesinde eriyen kar suları nedeniyle Çekerek Irmağı taşınca, 25 köyü ilçeyle bağlayan yol ve köprülerle birlikte ekili alanlar sular altında kaldı.

Yozgat'ta havaların ısınmasıyla birlikte dağlardaki karlar erimeye başladı. Kar sularının biranda artmasıyla birlikte Çekerek ilçesinden geçen ve Yeşilırmak'ın bir kolu olan Çekerek Irmağı taşıtı. Suların yükselmesiyle birlikte ırmak havzası içerisinde yer alan bir çok köyde ahırlar, samanlıklar ve ekili alanlar sular altında kaldı. Ahırları sular altında kalan vatandaşlar, hayvanlarını güçlükle kurtarabildi. Vatandaşlar, su baskınlarının Çekerek Irmağı üzerinde yıllardır yapımı devam eden Süreyyabey Barajı'nda su tahliyesini sağlayan tünellerin yetersiz kalmasından dolayı olduğunu savundu. Karahacılı köyünde yaşayan Salif Kızıltaş (40), ırmak kenarında bulunan 11 ahır ve 3 samanlığın sular altında kaldığını belirterek, "Hayvanlarımızı zor kurtardık. Kurtarma sırasında hayvanımın birisi yaralandı. Şu anda köyümüzle ilçenin bağlantısı tamamen kesildi. Hiçbir devlet yetkilisi de gelip bizim durumumuzu sormadı" dedi.

Kahyalı köyünde yaşayan vatandaşlar, sel sularının köylerindeki köprüleri yıktığını, yolları kapadığını belirterek, "Hastamız olsa ilçeye gidemez hale geldik. Köyümüz ilçeye 8 kilometre mesafede ancak, sular yolları kapadığı için 45-50 kilometre stabilize olan başka yolu dolaşmak zorunda kalıyoruz" diye konuştular.

(ÖE-OK-Y)

Kaynak: İHA