Haberler

Refika Birgül ile Gto'da Lezzet Sohbeti

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Dünya Kadınlar Günü kapsamında “Refika’nın Mutfağı”nın kurucusu, yazar ve televizyon programcısı Refika Birgül ile Gazianteplileri buluşturdu.

Gaziantep Ticaret Odası (GTO), Dünya Kadınlar Günü kapsamında "Refika'nın Mutfağı"nın kurucusu, yazar ve televizyon programcısı Refika Birgül ile Gazianteplileri buluşturdu.

Programın açılışında konuşan GTO Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Bartık, kadınların iş hayatında varlığını hissettirmesine rağmen Türkiye'de kadın girişimci sayısının istenilen seviyelere gelemediğini söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de erkek girişimci sayısının 1.2 milyon, kadın girişimcilerin ise 110 bin olduğunu hatırlatan Bartık, "Kadın ve erkek girişimci karşılaştırması yaptığımızda arada korkunç bir fark olduğunu görüyoruz. Bu tablonun en kısa sürede değişeceğine inanıyorum. Girişimcinin cinsiyeti olmaz, üreten ve ülkesine değer katan herkes bizim için değerlidir" dedi.

Gaziantep'in gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edildiğini anlatan Bartık, Gaziantep'in gastronomideki başarısının bu şekilde tescillendiğini belirterek, "Bu başarıyı tescilledik iş bitti mi hayır, aksine her şey yeni başlıyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en fazla ihracat yapan 6'ncı şehrinin Gaziantep olduğunu kaydeden Bartık, "Mutfak zenginliğimizi iyi anlatıp dünyayı Gaziantep yemekleriyle tanıştırmamız gerekiyor. Bunu da hep birlikte yapacağız. Dünyanın sayılı mutfaklarına sahip Türkiye'nin gastronomi turizminden zengin mutfağına rağmen yeteri kadar faydalanamadığını görüyoruz. Turizmin gastronomi payı dünya genelinde milyar dolarlarla ölçülüyor. Türkiye'nin bu paydan yeterli ölçüde yararlanabilmesi için mutfak kültürümüzü çok iyi tanıtmamız ve birçok değeri ön plana çıkarmamız gerekiyor. Bu tanım da UNESCO'ya dahil olmamız çok etkili olacaktır" diye konuştu.

Bartık, üretimiyle Türkiye'ye destek veren kentin mutfağının da dünyaya pazarlaması gerektiğini vurgulayarak, "Bazı ülkeler gastronomi turizminden önemli gelir elde ediyor. Genelde ülkemizin özelde de kentimizin bu alandan aldığı payı artırmalıyız" şeklinde konuştu.

Refika Birgül de kadının mutfakta kendini keşfi ve Gaziantep mutfağının dünyaya nasıl sunulacağına dair sunum yaptı. Kendi hayatından örneklerle kadınların her alanda başarılı olacağını vurgulayan Birgül, televizyon programcılığı ve köşe yazarlığı sürecinde yaşadıklarını anlatarak, zoru başarmanın önemine dikkati çekti.

Program sonunda GTO Başkanı Bartık, Birgül'e hediye takdim etti. - GAZİANTEP

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Gaziantep Ticaret Odası Refika Birgül Eyüp Ekonomi Haberler

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Fenomen Danla Bilic, futbolcu Doğan Alemdar'la aşk yaşamaya başladı

Fenomen Danla Bilic, futbolcu Doğan Alemdar'la aşk yaşamaya başladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title