Haberler

Karataş'ta "Kiralık Arazi" Tartışması

Adana’nın Karataş ilçesinde, köylülerin ecrimisil ödeyerek ekim yaptığı hazine arazisi için, teşvik kapsamında hayvancılık tesisi kurmak amacıyla kiralama başvurusu yapan Halil Kısacık, köylülerin kendisine yönelik ithamlarına tepki göstererek, dava açacağını söyledi.

Adana'nın Karataş ilçesinde, köylülerin ecrimisil ödeyerek ekim yaptığı hazine arazisi için, teşvik kapsamında hayvancılık tesisi kurmak amacıyla kiralama başvurusu yapan Halil Kısacık, köylülerin kendisine yönelik ithamlarına tepki göstererek, dava açacağını söyledi. Devletin 30 yıllığına kiraya vermek üzere ihale duyurusu yaptığı araziye isteyen herkesin talip olabileceğine dikkat çeken Kısacık, köylülerin mesnetsiz açıklamalarla süreci yürüten defterdarlık ve kamu kurumlarını baskı altına almaya çalıştığını söyledi.

Karataş'ın Bahçe mahallesinde 537 dönüm arazi, 30 yıllığına kiralanmak üzere listeye çıkarıldı. Bunun üzerine basına röportaj veren Erdal Deveci, uygulamaya tepki göstermişti. Deveci, ecrimisil ödeyerek ektikleri tarım ürünlerinden 500-600 kişinin geçindiğini belirtmişti. Köylüler basın açıklamasında Halil Kısacık'ın girişimleriyle bu arazinin peşkeş çekildiğini öne sürüp, Kısacık'ı 'mafya' ve 'kredi dolandırıcısı' olmakla itham etmişti.

Ziraat Yüksek Mühendisi Halil Kısacık ise köylüler tarafından hakkında iddia edilen ithamları sert bir dille eleştirdi. Kısacık, Erdal Deveci ve birkaç köylünün, diğer köylülerin hakkına düşen 8'er dönümlük hazine arazilerini para karşılığı satın aldığını, Defterdarlık ve diğer kamu kurumlarını baskı altına almak için de böyle bir basın açıklaması yaptıklarını öne sürdü. Köylülerin basın açıklamasını 'büyük yalan' olarak nitelendiren ve araziden sadece 7-8 kişinin faydalandığını ileri süren Kısacık, şöyle konuştu:

"EL ALTINDAN GİZLİ BİR İŞ YAPMIYORUZ"

30 yıllığına kiralanacak olan arazinin ihalesine, projesi olan herkesin girebileceğini, köylülerin de kooperatif olarak ihaleye girmeleri halinde araziyi kazanabileceklerini anlatan Halil Kısacık, "Kimse ihaleye giremezsin demiyor. Devletin malı deniz, yemeyen domuz. Yıllarca alışmışlar, devletin malını birbirlerine peşkeş çekmişler. Bu işe müracaat ettiğimizde ecrimisil dahi ödemiyorlardı. Kimin hakkını kime devrediyorsun? Kimin hakkına kimi sokmuyorsun? El altından yapılan gizli bir iş yapmıyoruz. Devletin burayı bana verip vermeyeceği de kesin değil, daha iyi projesi olan birisine verebilir" şeklinde konuştu.

"SÜREÇ 2012'DE BAŞLADI.MİLLETVEKİLİ İLE ALAKASI YOK"

Halil Kısacık, arazi için 2012'de devlete müracaat ettiğini, bu sırada akrabası Sadullah Kısacık'ın milletvekili olma düşüncesinin bile bulunmadığını kaydetti. Araziyi kazanması halinde 10-15 sigortalı işçinin çalışacağı bir küçükbaş hayvancılık tesisi kuracağını anlatan Kısacık, AR-GE çalışmaları yaptığını ifade etti. Arazide ekilen tarım ürünlerinin karışımıyla kaliteli yemler üreteceklerini anlatan Kısacık, küçükbaş damızlık üzerine genetik ırk çalışması yaparak popülasyonu düzelteceklerini, civardaki aile işletmelerine de 25'er koyun, 1'er koç dağıtarak çoğalım yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi. - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Sadullah Kısacık Karataş Yerel Haberler

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Erdoğan'ın beklediği yanıt geldi! Normalleşmeye yeşil ışık yakan Esed'in önemli bir şartı var

Suriye ile normalleşme süreci! Bakan Fidan: Cumhurbaşkanımızın barış çağrısı önemli, karşılık bulmasını tavsiye ediyoruz

Suriye ile normalleşme süreci! Bakan Fidan: Cumhurbaşkanımızın barış çağrısı önemli, karşılık bulmasını tavsiye ediyoruz

İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 15 şüpheli gözaltına alındı

İzmir'de elektrik akımına kapılan 2 kişinin ölümüyle ilgili 15 şüpheli gözaltına alındı

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title