İçişleri Bakanı Atalay Düzce'de - Haberler
Haberi Paylaş

İçişleri Bakanı Atalay Düzce'de

AA - Yerel
İçişleri Bakanı Atalay Düzce'de

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Hükümetin En Önemli Önceliklerinden Birinin Belediyelere ve Yerel Yönetimlere Daha Fazla Yetki ve Destek Vermek Olduğunu Söyledi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, hükümetin en önemli önceliklerinden birinin belediyelere ve yerel yönetimlere daha fazla yetki ve destek vermek olduğunu söyledi.

     Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ile birlikte helikopterle Düzce'ye gelen Atalay'ı, 18 Temmuz Stadyumu'nda Vali Vasip Şahin, AK Parti Düzce Milletvekilleri Yaşar Yakış, Metin Kaşıkoğlu ve Celal Erbay ile öteki yetkililer karşıladı.

     Beraberindekilerle Valiliğe geçen Atalay, Vali Şahin'den Düzce'de yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldı.

     Atalay, İçişleri Bakanlığının fonksiyonunun çok fazla olduğunu, yerel yönetimler ve emniyet ile ilgili her şeyin bakanlığına bağlı olduğunu belirterek, bu çerçevede incelemeler yapacaklarını dile getirdi.      Basın mensuplarının görüntü almasının ardından Valilikteki görüşme basına kapalı gerçekleşti.

     Buradaki programın ardından Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram'ı da makamında ziyaret eden Bakan Atalay, Düzce'nin büyük bir deprem geçirdiğini hatırlatarak, kentin depremden sonra çok çabuk toparlanıp yeniden imar edildiğini kaydetti.

     İmar faaliyetinin bir boyutunun merkezi hükümetle, diğer boyutunun ise belediyeyle ilgili olduğunu ifade eden Atalay, 'Düzce, Başbakanımızın ve hükümetimizin çok özel öncelik ve önem verdiği bir ilimiz. Deprem bundaki önemli faktörlerden bir tanesidir. Düzce adeta yeniden kurulan bir şehir. Başta Hükümet Konağımız ve belediye binamız olmak üzere kamu binalarındaki yenilenmeler, belediyenin şehircilikle ilgili yürüttüğü yeni imar çalışmaları ve bunların yanında Teşvik Yasası, Düzce'yi çok parlak bir geleceğe doğru getiriyor' diye konuştu.

     AK Parti olarak yerel yönetimlere daha fazla yetki vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Atalay, yerel yönetimlerin şehirleşmede, şehrin rahat yaşanabilir bir ortam olmasında büyük role sahip olduğunu belirtti.

     Atalay, 'Hükümet olarak hep söylüyoruz. En önemli önceliklerimizden bir tanesi belediyelerimize, yerel yönetimlerimize daha fazla yetki ve destek vermek. AK Parti hükümetleri döneminde yerel yönetimlerle ilgili neredeyse bütün yasalar değişti. Sadece Köy Kanunu kaldı. Büyükşehir Kanunu, Belediyeler Kanunu ve İl Özel İdaresi Kanunu yenilendi. Bunlardaki ortak özellikler, yerel yönetimlerin yetkisini, buna paralel olarak da kaynaklarını artırmak. Hep söylüyorum; her belediye başkanımız da bunu hissediyordur. AK Parti dönemi belediyelerimiz için farklı ve parlak bir dönem' şeklinde konuştu.

     (TT-ÖÜ-STN-ERD) - DÜZCE

AA / Yerel

Yerel, Haberler

title