Haberi Paylaş
Hatay'a Özel Ekonomik Paket Hazırlanacak

Hatay'a Özel Ekonomik Paket Hazırlanacak

Yerel Haberler

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, Suriye’deki savaştan en çok etkilenen üç ilden biri olan Hatay’a özgü özel bir ekonomik paket hazırlanması konusunda Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’dan söz aldıklarını söyledi.

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, Suriye'deki savaştan en çok etkilenen üç ilden biri olan Hatay'a özgü özel bir ekonomik paket hazırlanması konusunda Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'dan söz aldıklarını söyledi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası'nı (İTSO) ziyaret eden CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ertem, son günlerde gündemde olan İskenderun'un il olma konusu ile Suriye ve sınır illerinde yaşanan sıkıntıların ekonomiye etkilerine değindi. Türkiye'de Suriye savaşından en çok etkilenen üç ilden birinin Hatay olduğunu söyleyen Ertem, "Suriye Savaşı'ndan sonra Hatay'ın ekonomik verileri aşağı doğru ivme kazandı. Sınır ticareti maalesef bitti. Hatay'ın kültür ve inanç turizmi olumlu yönde ilerliyordu. Türkiye içinden ve dünyanın pek çok yerinden turistler geliyordu. Hatay'ın damak tadını, etnik kimliğini, dinleri bir arada bulundurmasını görmek için rağbet edenler çoktu. Ancak Suriye savaşı ile bu turizm de tamamen bitti. Rus uçağının düşürülmesiyle birlikte yaş sebze-meyve üreticileri önemli bir darbe yedi. Ürünler ağaçta ve tarlada kaldı, satamadılar. Dünya Çalışma Örgütü'nün (İLO) yaptığı bir çalışmada Hatay'da çalışabilir durumdaki insanlar arasındaki işsizlik oranının yüzde 32 olduğu ortaya çıktı. Bu oran son iki yılda yüzde 11- 12 arttı. Bunun nedeni de bilindiği gibi Türk işçilerin yerine daha az ödemelerle Suriyeli işçilerin çalıştırılması" dedi.

Hatay'ın öncelikli iller arasında olma konusuna da değinen Ertem, bunun şuan için mümkün olmadığını söyledi. Hatay'ın ekonomisi için Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan'dan 'özel desek paketi' istediğini söyleyen Ertem, "Hatay'ın hem etnik hem dini kimlik açısından kendine özgü bir mozaiği var. Bu mozaiğin bozulmasını istemiyoruz. Hatay ekonomisi yıllardır Türkiye ortalamasının üstünde olan bir ekonomiydi. Ekonominin bozulması ile mozaiğin de bozulma ihtimaline karşılık Hatay ekonomisini daha iyi hale nasıl getirebiliriz diye bir takım çalışmalar yapmaktayız. Bilindiği gibi 23 il kalkınmada öncelikli il kapsamında ve Hatay'ın da 24. il olması için çalışmalar yaptık. Hatay'ın 24. il olması şu an itibariyle mümkün görülmüyor. Çünkü ortalama milli gelir düzeyi yüksek. Biz de şunu rica ettik. Hatay, bilindiği gibi Suriye savaşından etkilenen 3 ilden biri. Hatay'a özgü özel bir ekonomik paket hazırlanması sözünü Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'dan aldık" dedi.

Hataylı iş adamlarıyla bu çerçevede toplantılar düzenlediğini de belirten Ertem, "Bu toplantılarda iş adamları bana fikirlerini bildiriyorlar. Ben de bunları bir dosya halinde Sayın Bakan'a sunacağım. Sayın Bakan Lütfi Elvan da bu nedenle Hatay'a bir heyet gönderecek. İnşallah Hataylı iş adamlarını, esnafları rahatlatacak kararlar en kısa sürede çıkar" diye konuştu. - HATAY

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Birol Ertem Suriye Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title