Gaün'de "Sinema ve Toplum" Konulu Söyleşi Düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

Gaün'de "Sinema ve Toplum" Konulu Söyleşi Düzenlendi

AA - Yerel
Gaün'de 'Sinema ve Toplum' Konulu Söyleşi Düzenlendi

Gaziantep Üniversitesi'nde (GAÜN) "Sinema ve Toplum" konulu söyleşi düzenlendi.

Gaziantep Üniversitesi'nde (GAÜN) "Sinema ve Toplum" konulu söyleşi düzenlendi.

GAÜN'den yapılan açıklamaya göre, "2. Nar Film Festival" etkinlikleri kapsamında, GAÜN Mühendislik Fakültesi Dekanlık Binası Konferans Salonunda Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ali Sait Liman'ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşiye Yönetmen Ümit Ünal, Yönetmen Kazım Öz, Gazeteci Eleştirmen Mustafa Kara konuşmacı olarak katıldı.

Yönetmen Ümit Ünal, sinemanın eğlence endüstrisinin bir parçası olduğunu ve sanatçı insanın toplum içinde özel bir yere sahip olduğunu belirtti.

Sanatçının, kimsenin görmediği şeyi önceden gördüğünü veya hayal ettiğini ifade eden Ünal, şöyle konuştu:

"Hiç kimsenin aklına gelmeyen şey bir müzisyenin, ressamın veya şairin aklına geliyor. Bu nedenle ben sanatçıyı yazmakla sorumlu olarak adletiyorum. Çünkü yazdığı şey bir şekilde ya gelecekten haber veriyor, ya da toplumun o günü hakkında çok önemli bir şey söylüyor. Sanatçının içinden gelen sese yani ilhama uyması, onu diğer insanlarla paylaşması bence şart."

Sinemanın teknik bir buluş olarak doğduğuna dikkat çeken Yönetmen Kazım Öz ise sinema ve toplum ilişkisinin edebiyat ve sanatın toplumla ilişkisinden farklı bir şey olmadığını belirtti.

Sanatın insandan beslendiğini ifade eden gazeteci eleştirmen Mustafa Kara da sinemanın kuşkusuz teknolojik bir buluş olduğunu kaydetti.

- GAZİANTEP

AA / Yerel

Emek Sineması, Mustafa Kara, Ümit Ünal, Kazım Öz, Yerel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title