Diyarbakır'da "Mem U Zin" Tiyatro Oyunu Sahnelendi - Haberler
Haberi Paylaş

Diyarbakır'da "Mem U Zin" Tiyatro Oyunu Sahnelendi

Diyarbakır'da 'Mem U Zin' Tiyatro Oyunu Sahnelendi

Kürt Şair Ahmedi Hani'nin "Mem u Zin" adlı eserinden hazırlanan ve DBŞT tarafından tarihi Cemilpaşa Konağı'nda mekan tiyatrosu olarak gerçekleşen oyunun prömiyeri sahnelendi.

Diyarbakır Büyükşehir Tiyatrosu (DBŞT) tarafından hazırlanan "Mem u Zin" adlı tiyatro oyununun promiyeri sahnelendi.

Kürt Şair Ahmedi Hani'nin "Mem u Zin" adlı eserinden hazırlanan ve DBŞT tarafından tarihi Cemilpaşa Konağı'nda mekan tiyatrosu olarak gerçekleşen oyunun prömiyeri, izleyicilerden beğeni kazandı.

Kürt edebiyatının başyapıtı olan Mem u Zin, Kürt yazar Kawa Nemir tarafından günümüz Kürtçesi ve kendi yorumuyla yeniden yazıldı. Üzerinde yaklaşık 25 yıldır çalışma yapan Nemir'in revize ettiği metin, DBŞT Genel Sanat Yönetmeni Rüknettin Gün yönetmenliğinde sahneye taşındı.

10 aylık bir hazırlık sonucunda ortaya çıkan oyun, müzikal, dans ve stranların iç içe olduğu "mekan tiyatrosu formunda" izleyici karşısına çıktı.

Cemilpaşa Konağı'nın doğal ortamında müzikal, anlatıcı ve oyunculuğun iç içe geçtiği oyunda, Mem karakterini Ali Tekbaş, Zin karakterini ise sanatçı Zelal Gökçe canlandırdı. Yeşim Coşkun ve Serhat Kural ise danslarıyla performans sergiledi.

Oyunu Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Eş başkan Fırat Anlı, Büyükşehir eski Belediye Başkanı Osman Baydemir ile çok sayıda davetli izledi. - Diyarbakır

AA / Yerel

Milli Eğitim Müdürlüğü Ahmed İ Hani Diyarbakır Mem U Zin Yerel Haberler

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title