BBP Mkyk Üyesi Hüseyin Döngel Açıklaması - Haberler
Haberi Paylaş

BBP Mkyk Üyesi Hüseyin Döngel Açıklaması

AA - Yerel
BBP Mkyk Üyesi Hüseyin Döngel Açıklaması

"Türk çiftçisinin ihtiyacı borç erteleme ihtiyacı değildir."

Büyük Birlik Partisi MKYK Üyesi Hüseyin Döngel,

"Türk çiftçisinin ihtiyacı borç erteleme ihtiyacı değildir. Onun ucuz maliyetli mazota, gübreye, ilaca, işçiliğe, bilimsel ve teknik danışmalığa ihtiyacı vardır" dedi.

Döngel, yaptığı açıklanmada, ürettiğinin karşılığını alamayan tarım sektörünün borç batağına saplandığını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'i eleştiren Döngel, şöyle devam etti:

"Sayın bakan pembe tablolar çiziyor. Oysa kazın ayağı hiç de öyle değil. AK Parti döneminde 3.5 milyon hektarlık tarım arazisi ekilip biçilmez oldu. Mazot fiyatları, gübre ve ilaç fiyatları, tohum ve fide maliyetleri katlanarak artmış, çiftçi ürettikleriyle bu giderlerini bile karşılayamaz hale gelmiştir. Ürettiklerinin karşılığını alamayınca da çiftçi ya elindeki avucundakini satmış ya da bankaların ve Tarım Kredi Kooperatiflerinin kredilerine mahkum olmuştur.

Bugün sayın bakan 105 bin çiftçinin borcunu erteledik diye övünüyor. Bunun neresi tarım sektörünü güçlendiren ve çiftçiyi koruyup kollayan bir stratejidir. AKP-nin tarım stratejisi ve politikası borçlandırma ve borç erteleme stratejisidir. Bu stratejisi karşısında her geçen yıl Türk çiftçisi, üreticisi yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Türk çiftçisinin ihtiyacı borç erteleme ihtiyacı değildir. Onun ucuz maliyetli mazota, gübreye, ilaca, işçiliğe, bilimsel ve teknik danışmalığa ihtiyacı vardır. Aracıların değil bizzat kendilerinin kazanabileceği iç ve dış pazarlar istemektedir."

Muhabir: Orhan Canbulatel

Yayıncı: İsmail İçer - KAYSERİ

AA / Yerel

Büyük Birlik Partisi Mehmet Mehdi Eker Hüseyin Döngel Ak Parti Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title