Haberler

Ayvalık'ta Diyabete 'Farkındalık' Etkinliği

Ayvalık'ta diyabete 'farkındalık' etkinliğiBALIKESİR - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle Ayvalık Devlet Hastanesi Diyabet Ünitesi tarafından bir 'farkındalık' etkinliği düzenlendi.

Ayvalık'ta diyabete 'farkındalık' etkinliği

BALIKESİR - Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, 14 Kasım Diyabet Günü nedeniyle Ayvalık Devlet Hastanesi Diyabet Ünitesi tarafından bir 'farkındalık' etkinliği düzenlendi.

Ayvalık Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Ferit Çelik ve hastane Diyabet Eğitim Merkezi Hemşiresi Sevgi Duman'ın öncülüğünde ilçe merkezinde gerçekleşen farkındalık etkinliğinde Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ile Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli de katılarak destek verdi.

Ayvalık Devlet Hastanesi doktor, hemşire ve sağlık çalışanlarının yanı sıra diyabet hastaları ve vatandaşların da hazır bulunduğu etkinlik Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın seslendirilmesiyle başladı.

Yapılan farkındalık etkinliğinde konuşan Ayvalık Devlet Hastanesi Diyabet Eğitim Merkezi Hemşiresi Sevgi Duman, Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de bir halk sağlığı sorunu haline diyabetin önlenmesi ve kontrolü amacıyla, Türkiye Diyabet Programı'nın yürütüldüğünü ifade etti.

Bu kapsamda, diyabet hakkında farkındalığın arttırılması ve öneminin vurgulanması için 14 Kasım Dünya Diyabet Günü'nde bu etkinliği düzenlediklerini belirten Sevgi Duman, "Diyabetli sayısının her geçen gün artması diyabetle ilgili sağlık sorunlarının insanların yaşamını, sağlık sistemlerini ciddi derecede etkilemesi diyabetin ne kadar önemli bir sağlık sorunu olduğu kansını güçlendirmektedir. Bu durum bireyin sorunu olmaktan çok her yönü ile toplumu etkilemektedir" dedi.

Etkinlikte konuşan Ayvalık Devlet Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Ferit Çelik ise; "Bulaşıcı olmayan hastalıklar içerisinde de maalesef diyabet konusu ciddi bir yer tutmaktadır. Diyabet konusunda bu kadar mücadele etmemizin ve bu kadar konuşmamızın en önemli sebebi, bu hastalığın erken tanısını koymak ve komplikasyonlarını sezebilmekten geçebilmektedir. Bunun için bazı komplikasyonlar ise; diyabet, kalp damar hastalıklarının en önemli sebeplerinden biridir. Felç ve İnme rahatsızlıklarının en önemli nedenlerindendir. Körlüğün dünyadaki en önemli nedenlerindendir. Kronik Böbrek yetmezliğinin en sık sebeplerindendir. Diyaliz hastalarının dünyadaki en sık nedenidir. Sinir sistemindeki rahatsızlıkların en önemli etkenlerindendir. Bu kadar rahatsızlıkları beraberinde getiren diyabetin farkındalığı bu yüzden çok önemlidir" diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yerel

Rahmi Gençer Ferit Çelik Balıkesir Ayvalık Yerel Haberler

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Özel masasındaki son seçim anketlerinin sonuçlarını paylaştı

Özel masasındaki son seçim anketlerinin sonuçlarını paylaştı

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Tuvaletini yaparken 10 metre yükseklikten dere yatağına düşerek hayatını kaybetti

Tuvaletini yaparken 10 metre yükseklikten dere yatağına düşerek hayatını kaybetti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title