Ağrı'nın Sorunları Ankara'da Tartışıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Ağrı'nın Sorunları Ankara'da Tartışıldı

İhlas Haber Ajansı - Yerel
Ağrı'nın Sorunları Ankara'da Tartışıldı

Ağrı Kültür Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen “Ekonomik ve Sosyal Boyutlarıyla Ağrı’nın Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı” Ankara’da yapıldı.

Ağrı Kültür Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen "Ekonomik ve Sosyal Boyutlarıyla Ağrı'nın Sorunları ve Çözüm Önerileri Çalıştayı" Ankara'da yapıldı.

Ağrılı akademisyenler tarafından üç oturumda gerçekleştirilen program yaklaşık olarak 6 saat sürdü. Programda konuşan Federasyon Başkanı Nuri Aydemir, üçüncüsünü yaptıkları çalıştayda; amacın Ağrı'nın sorunlarına çözüm önerileri sunmak ve sorumluluğu paylaşmak olduğunu söyledi.

Programın sonunda koşan Ağrı Valisi Musa Işın ise, federasyona teşekkür ederek, "Söylenecek çok söz var. Ağrı için ne yapılsa azdır. 1927 yılından beri il olan Ağrı'nın halen bir imar planı yok. Birçok konuda eksiği var. İnşallah dördüncü toplantıyı Ağrı'da yaparız. Ben inanıyorum ki, bu mümtaz heyet Ağrı'da olsa, onlarcası, yüzlercesi ve binlercesi sizi dinleyecektir. Ben şahsen konuşulanlara önem veriyorum. Ama aynı zamanda önemli olanın icraat olduğunu düşünüyorum. Bu konuşulanların ne kadar sahaya yansıdığı önemlidir. Yoksa bilimsel araştırmalar, toplumsal dayanışmalar, yemekler, toplantılar çok fazla bir anlam ifade etmez. Ben şahsen çivi çakılmasından yanayım. Ben tuğla örülmesinden yanayım, üst üste taş konulmasından yanayım. Bizim toplumumuz çok konuşur ama az iş üretir. Burada çok değerli sunumlar yapıldı. İnşallah bunlardan istifade edeceğiz" ifadelerinde bulundu.

"AĞRI'NIN 3 TEMEL SORUNU VAR"

Ağrı'nın 3 temel problemi olduğunu anlatan Vali Işın, şöyle devam etti:

"Birisi güvenlik problemidir. Çok ciddi bir güvenlik probleminiz söz konusudur. Ağrı Dağı ve Balık Gölü gibi alanlarda çok güzel projelerimize güvenlik mani olmuştur. Dolayısıyla birinci meselemiz güvenlik meselemizdir. İkinci meselemiz eğitim meselesidir. Eğitim ile beraber cehalet de söylenebilir. Üçüncü ve son problemimiz ise yatırım ve istihdam problemidir. Ağrı'nın bu üç temel probleminin bizim bir şekilde hep beraber hükümeti, sivil toplum kuruluşları ve devletin temel organları ile bizim Ağrı'yı yaşatmamız lazım. Elbette ki Ağrı'ya çok hizmeti olan çok değerli bakanlarımız vardır. Herkes bir şeyler yapmıştır ama bugün baktığımız zaman Ağrı daha 79'uncu sıradadır. Ağrı'nın bir dezavantajı da eğitim açısından bir kaymak tabakası yoktur. Hali vakti yerinde olan, zengin olanlar Ağrı'dan göç edip gitmişlerdir. Köylerden şehre göç olmuştur."

Ağrı'nın yatırımlar konusunda pozitif bir ayrımcılığa tabi tutulması gerektiğinin altını çizen Vali Işın, çok ciddi kaynakların aktarılmasının yanında çok emek verilmesi gerektiğini de dile getirdi. - AĞRI

İhlas Haber Ajansı / Yerel

Nuri Aydemir Yerel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title