Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi

Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi

23.01.2021 11:41 | Son Güncelleme: 23.01.2021 13:33

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kuraklık tehdidine karşı yayımladığı yönetmelik ile yeni inşa edilecek binalara, yağmur suyu toplama sistemi kurulmasını zorunlu hale getirdi. Getirilen sistemle birlikte yağmur suları bahçe zemini altında bir depoda toplanabilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlandı. Kuraklık sorunu dikkate alınarak hazırlanan yönetmelikle, 2 bin metrekareden büyük parsellerde inşa edilecek yeni binaların çatılarında "yağmur suyu toplama sistemi" yapılması zorunluluğu getirildi.

Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi
Örnek Yağmur Suyu Toplama Sistemi

YAĞMUR SULARI BOŞA GİTMEYECEK

Çatıda toplanan yağmur suyunun bahçe zemini altında bir depoda toplanmasını sağlayacak zorunluluk ile belediyeler ve ruhsat vermeye yetkili diğer kurumlar daha küçük parseller için de bu zorunluluğu getirebilme yetkisine sahip olacak.

FARKLI YAPILARDA DA DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ

Yönetmeliğe göre, iskanlı binanın, bir bağımsız bölümünde sonradan yapılan aykırılıklar nedeniyle "Yapı Kayıt Belgesi" alınmışsa diğer bölümlerde de tadilat yapılabilecek. Birden çok bina yapılma hakkı bulunan parsellerde, mevzuata uygun olmayan ve "Yapı Kayıt Belgesi" bulunan bir binanın aykırı kısımlarının alanı, parselin imar hakkından düşülmeyecek şekilde, kalan imar hakkı içinde yeni bina yapılabilecek.

Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi

BAHÇE DUVARLARINA YÜKSEKLİK KOTASI GETİRİLDİ

Yönetmelik kapsamında yoldan yüksek parsellerde arkası toprak doldurularak yapılan ve zaman zaman yoğun yağışlar neticesinde yıkılabilen ayrıca kaldırımlar üzerindeki yaya trafiği üzerinde baskı oluşturan yüksek bahçe duvarları da düzenlemeye dahil oldu. Buna göre, yol kotu ile aynı seviyedeki ön bahçelerde yapılacak bahçe duvarı yüksekliği en fazla 50 santimetre olacak. Yoldan yüksek ön bahçelerde ise duvar yüksekliği ön bahçenin tabii zemin kotunu en fazla 50 santimetre geçebilecek.

Yeni inşa edilecek binalara yağmur suyu toplama sistemi zorunluluğu getirildi

Kaynak: Anadolu Ajansı / Zehra Aydın Turapoğlu

Haber Yorumları (12)
DOĞRUCU VATANDAŞ: OH BEEE!!! NİHAYET. . . Yıllardır söyleye söyleye dilimizde tüy bitti ama dinleyen kim. Şimdi yumurta kapıya sıkışınca akılları başlarına geldi. Yine de şükürler olsun. Zararın neresinden dönersek kardır. Milyarlarca ton tertemiz doğal su geri kazanılmış olacak bundan sonra.
YORUMCU3: Her şehire ayrıca kanalizasyon suyu için de su arıtma tesisleri de kurulmali buradan aritilan sular bahce ve parklarda sulama olarak kullanilmali.
ŞANTİYECİ: kardeşim bu sistem zaten hali hazırda olan bir sistem fakat kimse maliyeti yüksek diye kullanmıyor. yağmur suları klozet rezarvuarlarına dolduruluyor tasarruf sağlıyorsunuz
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title