Necdet Döner - Sırt ve bel ağrılarınızın sebebi yanlış uyku pozisyonu olabilir - Haberler.com

Sırt ve bel ağrılarınızın sebebi yanlış uyku pozisyonu olabilir

Sırt ve bel ağrılarınızın sebebi yanlış uyku pozisyonu olabilir

Günümüzün üçte birini uykuda geçiriyoruz uykumuzun kalitesi sağlığımızı da önemli derecede etkilemektedir.

Omurga sağlığı için en önemli nedenlerden birisi de uyku pozisyonudur. Omurga bir bütündür sırttaki bir problem beli etkileyebilir veya beldeki bir problem sırt bölgesini etkileyebilir. Uyku pozisyonların omurgaya ne gibi etkiler vardır hep birlikte bakalım.

Yüz üstü uyumak omurga çevresindeki kasları ve bağ dokuları zorlar zorlamasıyla beraber omurgaya binen yükü arttırır boyun sırt ve bel ağrılarına da zemin oluşturur. Yüz üstü kesinlikle uyumayın.İdeal uyku pozisyonu cenin pozisyonunda yani yan yatış pozisyonunda boyun çok alçakta veya çok yüksekte olmayacak şekilde dizler arasına da yastık koyularak uyumak en doğrusu olacaktır. Dizler arasına yastık koymak kalça eklemine binen yükü azaltmak amacıyla koyuyoruz.

İdeal uyku pozisyonu kadar doğru yatak var yastık seçimi de çok önemlidir.

Sırt ve bel ağrılarınızın sebebi yanlış uyku pozisyonu olabilir

Eskiden omurga sağlığı için sert yataklar tavsiye edilirdi. Yapılan çalışmalarda sert yataklarda yatan kişiler daha rahatsız uyudukları gözlemlendi bunun sonucunda orta sertlikte yatakların daha sağlıklı olduğu görülmüş.

Evet az önce de bahsettiğim gibi boyun çok yüksekte veya çok alçakta kalmamalı yastık çok sert veya çok yumuşak da olmamalı orta sertlikte normal yükseklikte yastık seçimi en doğrusu olacaktır. Omzumuz boşlukta olmalı yastık üzerinde olmamalıdır. Yatak seçimi ise çok sert veya çok yumuşak olmamalı orta sertlikte bir yatak en doğrusu olacaktır. Ortopedik yatak seçimi bel boyun ve sırt ağrılarınızın hafiflemesinde yardımcı olacaktır.

Sırtüstü yatıyorsanız eğer dizlerinizin altına yastık koyabilirsiniz belinizin altına rulo havlu yapıp koyabilirsiniz böylelikle omurgayı nötral pozisyonunda yani vücudun fizyolojik kıvrımlarını korumuş oluruz.

Yataktan nasıl kalkmalıyız?

Uyandığınızda ani kalkışlardan uzak durunuz. Önce dizlerinizi bükün sonra bir tarafınıza dönün bacaklarınızı aşağı sarkıtırken kollarınızdan yardım alarak başınızı kaldırın. Daha sonra ayaklarınızı aşağı indirin yavaşça kalkın. Basit bir şey gibi görünebilir ama çoğumuz uyandığımızda doğrudan başımızı kaldırarak kalkıyoruz ve bu da belimize binen yükü arttırıyor.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title