Necdet Döner - Güne mutlu ve enerjik başlamanın sırrı - Haberler.com

Güne mutlu ve enerjik başlamanın sırrı

Güne mutlu ve enerjik başlamanın sırrı

Yaşamımız hep bir koşuşturma içerisinde ordan oraya bazılarımızda hareketsiz bir yaşam içerisinde,pandemi sürecinden etkilenmemizde yaşamımızı ve psikolojimizi olumsuz yönde etkiledi.Aslında hayatımızı daha sağlıklı hale getirmek kendi elimizde.Yapacağımız değişikliklerle yaşamımızı daha iyi şekillendirebilir ve mutlu yaşamamızı sağlayabiliriz.

İşte güne mutlu ve enerjik başlamak için küçük ipuçları veriyorum.

Geç saatte yatmak ve uykunuzu almadan kalkmanız hem enerjinizi hemde modunuzu düşürür.Erken saatte uyuyup erken saatte kalkmanız güne enerjik başlamamızı sağlayan önemli bir etmendir.

Sabah kalktığımızda pencerenizi açın temiz havayı soluyun ve ardından yavaş yavaş esneme hareketleriyle vücudunuzu esnetin.Egzersiz hem bedenimizi hem zihnimizi rahatlatır.Sabah kalktığınızda çok ağır veya yorucu egzersizler yapmanıza gerek yok söyleyeceğim egzersizleri evde çok basit olarak yapabilirsiniz. Egzersizleri düzenli olarak yaptığınızda farkı hissedeceksiniz.Vücudumuzu ısındırdıktan sonra hafif egzersizlerle başlıyoruz.

Meditasyon yapabilirsiniz günün ilk saatlerinde ruhunuzu dinlendirerek daha dinç bir şekilde başlayabilirsiniz.

Sırt üstü uzanın bacaklarınızı kendinize doğru çekin 10 saniye bekleyin ve 10 tekrar olacak şekilde yapın.

Plank hareketi

Evet ilk zamanlar uzun süre yapamayabilirsiniz düzenli olarak yaptığımızda fark edeceksiniz ki daha uzun süre kalmaya başlayacaksınız.Plank hareketi omurgayı güçlendiren çok harika bir harekettir.

Plank hareketi için ellerinizi ön kollarınızı yere koyun.Hareket boyunca omurga düz bir şekilde olmasına gayret edin.Hareket boyunca nefesinizi tutmayın hatta sesli olarak sayabilirsiniz bu sayede nefesinizi tutmamış olursunuz.Kısa süreli duruyorsanız 15-30 saniye dinlenme süresiyle 3 tekrarlı olacak şekilde yapabilirsiniz.

Kedi-deve egzersizi

Dizlerinizin üzerinde kalarak kollarınızdan destek alın ve sırtınızı yukarı doğru itip bir süre bekleyin sonra sırtınızı aşağı doğru itin bunu 10-12 tekrar yapabilirsiniz.

Squat

Squat,egzersizler arasında kalça ve arka bacakları en iyi çalıştıran güzel bir egzersizdir.Squat herkes için kolay olmayacak ama yine de denemenizde fayda var.

Son olarak hızlandırılmış bir şekilde ayaktayken dizlerimizi yukarıya doğru çekip bırakıyoruz önce bir dizimizi sonra diğer dizimizi seri bir şekilde çekip bırakıyoruz.Bu egzersizleri günde 15 dakika olacak şekilde ayarlayabiliriz.

Egzersizler güne mutlu ve enerjik başlamak için son derece faydalıdır.

Yorumlar
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title