Necdet Döner - Doğru uyku pozisyonu nasıl olmalıdır? - Haberler.com
Haberler
Haberler
Necdet Döner

Necdet Döner

Fizyoterapist
24.05.2022 01:33

Doğru uyku pozisyonu nasıl olmalıdır?

Ağrısız bir yaşam ve sağlıklı yaş almak için biliyoruz ki bilinçli olmamız gerekiyor. Bugün de bilinçli olmamız gereken konulardan biri olan uyku pozisyonu hakkında değineceğim. Uyku vücudumuzun bedensel ve zihinsel olarak dinlendiği bir durumdur. Sabahları uyandığınızda boyun ağrısı veya sırt ağrısı ile kalkıyorsanız ağrılarınıza neden olabilecek etmenlerden biri yanlış uyku pozisyonudur. Doğru uyku pozisyonu nasıl olmalıdır hangi uyku pozisyonundan kaçınmalıyız bunlardan bahsetmek istiyorum.

Yüz üstü uyumak omurga çevresindeki kasları ve bağ dokuları zorlar zorlamasıyla beraber omurgaya binen yükü arttırır boyun sırt ve bel ağrılarına da zemin oluşturur. Yüz üstü kesinlikle uyumayın. İdeal uyku pozisyonu anne karnındaki cenin pozisyonunda yani yan yatış pozisyonunda dizler karnımıza doğru çekerek, boyun çok alçakta veya çok yüksekte olmayacak şekilde dizler arasına da yastık koyularak uyumak en doğrusu olacaktır. Bazı uyku pozisyonları omurganın fizyolojik kıvrımlarını zorlayabilir veya aşırı baskı altında kalabilir.

Bu bağlamda yatak ve yastık seçimi de oldukça önemlidir. Orta sertlikte ve orta yükseklikte yastık seçimi doğru olacaktır. Yatak seçimi orta sertlikte olmalıdır. Çok sert veya çok yumuşak yataklarda uyumayın. Yatak içerisinde gömülmemeniz gerekir. Sert ve yumuşak yatak seçimini önermeme sebebi omurlarımızı bir arada tutan bağlar, eklemler, diskler ve adeleler aşırı bir şekilde gerilime uğrar ve bunu her gün uygularsanız da istenmeyen durumlarla karşılaşabiliriz. Gerek omurga sağlığı gerek beden sağlığı için doğru uyku pozisyonuna ve doğru yatak yastık seçimine dikkat edelim. Bir de özellikle uzun süreli aynı yatakta uyumak belli bir süre sonra yatağın belirli yerleri deforme olabiliyor bunun önüne geçmek için arada bir diğer taraf ile yer değiştirilerek kullanılması gerekebilir.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title